Çocuk Karavanı Projesi

Çocuk karavanı projesi İstanbul’un ulaşılması güç bölgelerinde yaşayan çocukların bir eğitim programı müfredatı yoluyla okul dışı eğitim, yaşam becerileri oyunları ve psikolojik destek hizmetlerinden yararlanmaları için geliştirilmiştir. Proje süresince katılımcı çocuklar özel içerikli bilgisayar oyunları ile dil eğitimi alacak, çizgi filmler ve çocuk belgeselleri ile çevrelerindeki kültürü öğreneceklerdir. Bunun yanı sıra kişisel hijyen ve doğayı korumak konularında bilgilendirileceklerdir. Resmi eğitim sistemine adaptasyonu başlatmak adına ise basit müfredat dersleri alacaklardır. Karavanda ayrıca gençlere ve kadınlara eğitimler, fonksiyonel oyunlar ve multimedya görselleri yoluyla sağlık, hijyen eğitimi ve psikolojik destek verilerek Türkiye’de günlük hayata duygusal olarak hazırlanmaları sağlanacaktır. IBC verilecek hizmet ve desteklerin Türkiye’de ve savaş sonrası Suriye’de yaşama alışmak için hayati önemi olduğuna inanmaktadır.

Çocuk Karavanının Hedefleri:

 • Türkiyedeki Suriyeli nüfusun yaşam becerileri eğitimine katkıda bulunmak
 • Suriyeli çocukların Türkiyedeki okullara kaydolmasına katkıda bulunmak
 • Bilişim teknolojileri yoluyla bireylerin eğitim seviyelerini yükseltmek
 • Türkçe dersleriyle bireylerin dil kapasitelerini geliştirmek
 • Çizgifilm ve çocuk belgeselleri yoluyla Suriyeli çocukların çevre koşullarına alışmasını ve içinde yaşadıkları toplumu tanımasını sağlamak
 • Çocukların yeni arkadaşlıklar kurmalarını desteklemek
 • Suriyeli ailelerin kalabalık evlerde yaşamalarından ötürü doğan sağlık ve hijyen sorunlarını çözmek
 • Kumanyalar dağıtarak Suriyeli çocukların beslenme probleminin çözülmesine katkıda bulunmak
 • Çocukların gelecek kaygılarını hafifletmek ve hayata güvenmelerini sağlamak
 • Sanatsal beceri ve yeterliliklerini geliştirmek
 • Suriyeli yararlanıcıların müzik, tiyatro vb. alanlara yönelmelerini sağlamak ve yetenekli kişileri desteklemek

Çocuk Karavanı özel olarak tasarlanmış, dayanıklı malzemelerden üretilmiş bir konteyner içerisinde hizmet verecektir. İki bölüme ayrılan karavanın büyük kısmı aktivite alanı, diğer kısmı ise oturma alanı olarak kullanılacaktır. Aktivite alanı gerekli mobilya ve elektronik cihazlarla donatılacak olup çocuklara verilecek eğitimlere, çizgifilm ve belgesel izlemeye ve sanat aktiviteleri yapmaya uygun olacaktır.

Çocuk Karavanı
Penny Appeal Hakkında
Penny Appeal 2009 yılında kurulmuş olup Asya, Ortadoğu ve Afrika’da temiz su çözümleri, toplu yemek hizmeti, yetimlere destek, acil durum yiyecek ve tıbbi yardım hizmetleri sağlayarak yoksulluğun azaltılmasını amaçlamaktadır.

Kuruluşundan bu yana dünyanın çeşitli yerlerindeki toplulukların hayatlarını değiştirmiş ve güçlendirmiştir. Bu sayede fakirlik döngüsünü kırmayı başarmış ve parlak gelecekler yaratmıştır.

Penny Appeal projeleri ulaşılabilirlik ve yararlılık ilkeleri üzerine özel olarak tasarlanmakta ve acil durum müdahalesi, kısa-dönem yardımı ve sürdürülebilir uzun dönem müdahalelerinin harmanlanmasıyla oluşmaktadır. Bu çok odaklı yaklaşım hayatların kurtarılmasını, kısa süreçler içerisinde şartların geliştirilmesini ve uzun vadede toplulukların dönüşüm geçirmesini sağlamaktadır.

Penny appeal destekçilerinin günde birkaç peni bağış yapmalarını isteyerek yardıma muhtaç insanlara ulaşmayı mümkün kılmaktadır.