Bugün 21 Eylül Dünya Barış Günü

1981’de BM Genel Kurulu’nun 57. birleşiminde her Eylül’ün üçüncü salı günü “Uluslararası Barış Günü” ilan edildi, bu tarih 2001’de 21 Eylül Barış Günü olarak kesinleştirildi. BM Eski Genel Sekreteri Ban Ki-moon geçen yıl yaptığı konuşmasında “Barış bir kaza değildir. Barış bir hediye değildir. Barış hepimizin tüm dünyada uğruna her gün çalışması gerektiği bir şeydir” demişti.

Çocuklar Barışı Çizdi
Her 21 Eylül’de BM Merkezi’nde üzerinde “Çok Yaşa, Barış!” yazan barış çanı çalınır. Savaşlardaki ölenlerin anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretilmiştir. Barışın inşasının çocuklar için önemini göz önünde bulundurarak Mülteciler Derneği Çocuk Dostu Alana gelen çocuklarla barış temalı bir etkinlik gerçekleştirdik. Bir araya gelen çocuklarla barışın onlar için ne ifade ettiği üzerine bir forum oluşturduktan sonra çocuklar kurgulanan serbest atölyede barış konulu resimlerini yaptılar.

Mülteciler Derneği olarak tüm insanların güvenli ve huzurlu bir ortamda onurlu yaşamlar sürdürebildiği, çocukların daha mutlu olduğu bir dünya için yerel düzeyde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dünya Barış Günü Kutlu Olsun!