Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

mandala çalışması

Sultanbeyli Şehit Öğretmen Hamit Sütmen İlköğretim Okulu’nda Türkiyeli ve Suriyeli mülteci çocuklarla birlikte mandala atölyesi düzenlendi. Konsantrasyonun, dikkat süresinin, farkındalığın arttırılmasına, stres seviyesinin düşürülmesine ve hayal dünyasının gelişmesine destek olmak amaçlanmıştır. Çocuklara önce mandala ile ilgili tanıtım yapıldı.

Mandala Kelimesi Ne Anlama Geliyor?
Mandala kelimesi, Doğu dillerinde Sanskritçe “enerjiyi saklayan kap” anlamına gelmektedir ve inanışa göre, mandalayı yaparken ki içimizdeki hislerin ortaya çıkması ve tutulan dileklerin, bu mandala tarafından gerçekleştirilmesi söz konusudur. Bu anlamda bu çalışma, aynı zamanda bir meditasyon çalışması olarak ruhsal dinginliği de sağlamaya çalışmaktadır. İlk kez mandala ile tanışan çocukların kendilerine verilen mandallaları, merkezden dışa veya dıştan merkeze doğru boyamaları istendi. Etkinlik esnasında çocukların birbirleri ile konuşmaları, tanışmaları ve kaynaşmaları için uygun oturma düzeni oluşturuldu. Etkinlik sonunda ise yapmış oldukları mandalaya isim koymaları istendi ve “yıldız bahçesi, güzel bahçe, kanarya bahçesi” konulan isimler arasındaydı. Yaratıcılıkların ortaya çıkabilmesi için alan oluşturulan bu atölyeden çocuklar oldukça mutlu ayrıldı.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 
 
 
golge