Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı Sultanbeyli Belediyesi Logo Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo Welthungerhilfe Logo  Sequa Logo  BPRM Logo  Relief Logo  UNHCR Logo  United Work Logo Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

KızılaykartSosyal medya başta olmak üzere bir çok basın ve yayın organlarında gündeme getirilen Suriyeliler Devletten Maaş Alıyor mu? konusunda toplumu yanıltıcı bilgiler paylaşılmaktadır. Kaynağını araştırmadan inandığımız ve yanlışa ortak olduğumuz konuların başında gelen bu durum aslında göründüğü gibi değildir. KIZILAYKART ile yapılan yardımlarda kartın üzerinde bulunan logolara dikkat etmemiz gerekiyor.

Sosyal Uyum Yardımı Nedir?
Kısa adı SUY olan bu destek programı, biri finansör olmak üzere toplam dört ortaktan oluşmaktadır. SUY desteğinin finansörü Avrupa Birliği üye ülkeleridir. Uygulayıcı ortaklar ise Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Türk Kızılayı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıdır. Program kapsamında belli şartları sağlayan Suriyelilere gıda, giyim, barınma gibi temel ihtiyaçlarını onurlu bir şekilde karşılamaları için aylık 120 lira verilmektedir.

Parayı Kim Veriyor?
Bu programın UYGULANMASINDA ortaya çıkan tüm maliyetler programın finansörü olan Avrupa Birliği üye ülkelerine aittir. Programın tüm maliyeti 348 milyon Avro olarak hesaplanmış olup bu para Türkiye’ye gönderilmiştir. Paranın Türkiye’ye gönderildiğini 27 Haziran 2016 tarihinde Kızılay’ın internet sitesinde yayınlanan haberde görebilirsiniz. Uygulama maliyeti sadece Suriyelilere verilen aylık 120 lira değildir. Uygulama Suriyelilerin tespiti, kayıt işlemleri, banka hesaplarının açılması, kart basımı, kartların dağıtımı, paraların hesaplara aktarılması, hesap kullanımı hakkında teknik destek ve aile incelemesi gibi bir çok konuyu içermektedir. Kısacası bu işlemler sonucunda ortaya çıkan tüm maliyetler Avrupa Birliğinin gönderdiği paradan karşılanmaktadır.

Para Kimlere Veriliyor?
Sosyal Uyum Yardımı Türkiye’de yaşayan Suriyeliler içindir. Fakat bu para ülkemizde yaşayan bütün Suriyelilere VERİLMEMEKTEDİR Arabası, evi, dükkanı olan, yüksek değerli bir varlığı bulunan bir Suriyeli bu yardımı asla ALAMAZ. Yardım alan bir ailenin evine Sosyal Yardım ve Destek Vakfı tarafından incelemeye gidilir. Bu incelemede başvuru esnasında verilen bilgilerin yanlış olduğu tespit edilirse yardım kesilir. Ailenin başka yerlerden de yardım alması durumunda inceleme ekibi bu desteği kesebilir. SUY başvuru şartları ve sıkça sorulan sorular için TIKLAYINIZ

Bu Yardım Neden Yoksul Türk ailelerine Verilmiyor?
Çünkü Avrupa Birliği sadece mültecilere dağıtılmak üzere bu parayı göndermiştir. Mülteciler olmasaydı zaten böyle bir destek programı olmayacaktı. Bu yardımın aynısı ve miktar olarak daha fazlası Türk ailelerine devletimiz tarafından verilmektedir. İhtiyaç sahibi Türk vatandaşları ikamet ettikleri yerlerdeki belediye, kaymakamlık veya valiliklere giderek sosyal yardım masalarından destek için başvuru yapabilirler. Üstelik devletimiz Türk vatandaşlarına bu yardımın üzerinde destek sunmaya özen göstermektedir.

Ne Zamana Kadar Bu Yardım Verilecek?
378 milyon Avro bitene kadar bu yardımlar devam edecek. 1 yıl önce çıkarılan fizibilite raporuna göre yardımların 2017 yılının sonuna kadar devam edebileceği raporlanmıştı. Eğer Avrupa Birliği 2017’nin sonuna kadar ikinci yardımı yapmazsa para otomatik olarak kesilecek. Türk Devletinin bu yardımı devam ettirme gibi bir taahhüdü yoktur. Avrupa Birliği para gönderirse yardımlar aynı şekilde devam edecek.

Para İç Piyasada Harcanmaktadır
Dağıtılan bu para ile gıda, giyim, barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayan Suriyeliler Türk ekonomisine katkı sağlamaktadırlar. Bakkladan, marketten, mağazalardan çeşitli alışverişler yapmakta ve Türk insanına katkı sağlamaktadırlar. Türkiye herhangi bir fabrika kurmadan, herhangi bir teknoloji geliştirmeden, bir ürün satmakla uğraşmadan yurtdışından gelen bu para ile açıkça ihracat yapmaktadır. Kızılay bir sanayi kuruluşu olsaydı 2016 yılında yaptığı ihracat ile 2016 yılının en çok ihracat yapan 26. firması olurdu.

Her türlü sorunuz için bize İLETİŞİM FORMUNU kullanarak ulaşabilirsiniz.

Suriyelilerle İlgili Test

 
 
 
golge