Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı Sultanbeyli Belediyesi Logo Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo Welthungerhilfe Logo  Sequa Logo  BPRM Logo  Relief Logo  UNHCR Logo  United Work Logo Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Çocuklarla Sinema Etkinliği
Psikolojik danışmanların kolaylaştırıcı rolleri aracılığı ile haftada bir olmak üzere Mülteciler Eğitim Merkezinde bulunan konferans salonunda sinema etkinlikleri yapılması planlandı. Bu etkinlikleri kimi zaman Mülteciler Eğitim Merkezine gelen Suriyeli çocuklar kendi içlerinde deneyimlerken kimi zaman da Türkiyeli çocuklarla yaşantılıyorlar. Film gösterimi sırasında kullanılan salonda çocuklar kendilerini sinema ortamındaymış gibi hissediyorlar. Özellikle bu tarz sosyal aktivitelerden faydalanamayan dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan mülteci çocukları bu süreçlere dahil etmek oldukça önemli. Dolayısıyla bu tarz karşılaşmalar çocukların sosyal ve bilişsel gelişimleri için yaşamsal bir önem arz ediyor. 

Mart Ayı İçerisinde Dört Ayrı Film Etkinliği Yapıldı
Inside Out, The Boss Baby, Coco ve Wonder adlı filmler gösterilmiştir. Bu filmler içerisinde yer alan sevgi, kardeşlik, aile bağları, dayanışma ve paylaşım gibi temalar işlenmiştir. Bu kapsamda çocuklardan, film karakterleri ile özdeşlik kurmaları ve karakterlerden, karakterlerin yaşadıklarından olumlu çıkarımlar yapmaları ve bu çıkarımları, gündelik yaşamlarına harmanlamaları beklenmiştir. Filmlere dair duygularını, düşüncelerini aktarabilme ve rahat bir biçimde yorum yapabilme yeteneği kazanmaları amaçlanmıştır.

 
 
 
golge