Yabancılar için Çalışma İzni KEP Adresi ve E-İmza

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yurt içinden ve yurt dışından yapılacak her türlü çalışma izin başvurusunda ilgili işverenin ve yurtiçinden bağımsız çalışma izni veya süresiz çalışma izni başvurusunda adına çalışma izni talep edilen yabancının; elektronik tebligata elverişli kayıtlı elektronik posta (KEP) adresinin bulunması şartı getirilmiştir. Başvuru sahibinin KEP hesabı ve Elektronik imzasının bulunmaması halinde çalışma izni başvurusu mümkün olamayacaktır. Çalışma izni almak için derneğimizin 5. katındaki İş ve Meslek Danışmanlığı masamıza başvurabilir ve ücretsiz olarak çalışma izni alma şartları hakkında destek alabilirsiniz. Bize 0 553 045 97 29 numarasından da ulaşabilirsiniz.

Çalışma İzni Nasıl Alınır?
Çalışma izni başvurusu Mülteciler Derneği İş ve Meslek Danışmanlığı masasında ücretsiz olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı otomasyon sistemi üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Çalışma İzni başvurusunu iş yerinde yabancı bir eleman çalıştırmak isteyen firmalar yapar. Başvuru değerlendirme süresi normal şartlarda 30 gündür. Derneğimiz aracılığı ile Çalışma İzni başvurusu yapmak için başvuru sırasında aşağıdaki evrakların yanınızda olması gerekmektedir:

Çalışma İzni Almak için İstenen Evraklar ve Belgeler
Şahıs Firması Adına Çalışma İzni Alıyorsanız istenen evraklar;
1- Geçici koruma kartı veya ikamet izni kartı
2- Yerleşim yeri belgesi
3- E-Devlet şifresi (PTT den alınabilir)
4- E-imza
5- KEP Adresi
6- Vergi levhası
7- 1 Adet vesikalık fotoğraf

Şirket Adına Çalışma İzni Alıyorsanız istenen belgeler;
1- Geçici koruma kartı veya ikamet izni kartı
2- E-Devlet şifresi (PTT den alınabilir)
3- E-imza
4- KEP Adresi
5- Faaliyet Belgesi
6- Gelir Tablosu
7- SGK Tescil Numarası
8- Firma Sicil Gazetesi
9- 1 Adet vesikalık fotoğraf

Çalışma izni uzatma işlemleri ile çalışma izni iptal edilenler veya çalışma iznini iptal ettirmek isteyenler de yine derneğimizden ücretsiz olarak destek alabilir.

Elektronik İmza (E-İmza) Nedir? Elektronik İmza Başvurusu
Elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. 5070 Sayılı Kanun uyarınca e-imza, ıslak imza ile eşdeğerdedir. E-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır. Çalışma izni başvurusunda mutlaka elektronik imzanızın olması gerekmektedir. Bu sebeple eğer elektronik imzanız yoksa öncelikle elektronik imza başvurusu yapmanız gerekmektedir. Aşağıda derneğimizin anlaşmalı olduğu firmadan alabileceğiniz e-imza fiyatları yer almaktadır.

E-İmza Ücretleri:
1 Yıl Süre ile kullanabileceğiniz e-imza bedeli 109 Lira
2 Yıl Süre ile kullanabileceğiniz e-imza bedeli 149 Lira
3 Yıl Süre ile kullanabileceğiniz e-imza bedeli 189 Lira

Kayıtlı Elektronik Posta adresi KEP adresi Nedir?
Kayıtlı Elektronik Posta adresi (KEP adresi), her türlü ticari, hukuki yazışma ve belge paylaşımlarınızı gönderdiğiniz biçimde koruyan, alıcının kim olduğunu kesin olarak tespit eden, içeriğin kesinlikle değişmemesini ve içeriği yasal geçerli ve güvenli, kesin delil haline getiren sistemdir. Çalışma izni başvurusunda mutlaka elektronik tebligat yapılabilen bir kayıtlı elektronik postanızın yani KEP adresinizin olması gerekmektedir. KEP adresi almak için kimliğinizle birlikte başvuru formunu doldurarak derneğimizin anlaşmalı olduğu firmadan KEP adresinizi anında alabilirsiniz.

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı
Firmanız için Sultanbeyli Belediyesine ruhsat başvurusunda bulunmak için aşağıdaki evrakları yanınızda bulundurmanız gerekmektedir:

1- Geçici Koruma Kimlik Kartı
2- Çalışma izin Belgesi
3- Kira Kontratı
4- Vergi Levhası
5- Yangın Söndürme Tüpü Faturası

İş ve Meslek Danışmanlığı masası hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ