Türkiye Şartlı Eğitim Yardımı Programı

2003 yılından bu yana Türk ailelerin yararlanabildiği Şartlı Eğitim Yardımı (Ş.E.Y) Programı, 2017 yılının Mayıs ayı itibarıyla UNICEF, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Kızılayı iş birliğiyle Suriyeli ve diğer mülteci çocukların eğitim ve öğretimlerinin devamlılığını sağlamak amacıyla genişletildi.

Programın Amacı Nedir?
Şartlı Eğitim Yardımı Programının amacı okula devamı destekleyerek, okulu bırakma oranlarını düşürmek, öğrenim hayatını sürdüren mülteci çocuk sayısını artırmaktır. Program ayrıca diğerlerine göre daha yüksek dezavantajı bulunan çocukların okula erişiminin önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik destek sağlanması ve gerekli durumlarda çocuk koruma hizmetlerinden faydalanabilmelerine yönelik önemli bir bileşeni de içeriyor.

Şartlı Eğitim Yardımı Programının Bütçesini Kim Karşılıyor?
Bu program Avrupa Birliği İnsani Yardım ve Sivil Koruma Genel Müdürlüğü’nün (ECHO) 34 milyon Avro tutarındaki finansal katkısı ile uygulanmaktadır. Program, ayrıca Norveç Hükümeti ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından da desteklenmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Programı Başvurusu Şartları Nelerdir?

  • Geçici Barınma Merkezleri dışında ikamet eden
  • Hanede sosyal güvence olmayan
  • 1 ay içerisinde en fazla 4 gün devamsızlık yapmış
  • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda eğitim gören

Şartlı Eğitim Yardımı Programına Nasıl Başvuru Yapacağım?
Öncelikle ailenizin tüm üyelerinin 99 ile başlayan yabancı kimlik numarası almak için Göç İdaresine gitmeniz gerekmektedir. Eğer ailedeki herkesin 99 ile başlayan kimlik kartı varsa ikamet ettiğiniz yerdeki Kızılay Hizmet Merkezine veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Yapılacak inceleme sonrası Şartlı Eğitim Yardımı Programına uygunluğunu denetlenecek ve kabul görmesi durumunda Kızılay kart alarak maddi destek alabileceksiniz.

Ne Kadar Ödeme Alacağım?
Şartlı Eğitim Yardımı Programının amacı okula devamlılığı sağlamaktır. Çocuğunuzu okula gönderdiğiniz 9 aylık süre boyunca her 2 ayda bir maddi destek alırsınız.

Program kapsamında;

  • Anaokulundan 8. sınıfa kadar Erkek Öğrencilere aylık 35 Lira
  • Anaokulundan 8. sınıfa kadar Kız Öğrencilere aylık 40 Lira
  • 9. sınıftan 12. sınıfa kadar olan Erkek Öğrencilere aylık 50 Lira
  • 9. sınıftan 12. sınıfa kadar olan Kız Öğrencilere aylık 60 Lira

Devamsızlık Şartı Nedir?
Çocuğunuzun 1 ay içerisinde 4 günden daha fazla okula gitmemesi durumunda maddi destek alamazsınız.