Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Tübitak Boğaziçi Üniversitesi Türk Telekom Logo

Türk Telekom mültecilerin yaşadığı sorunların önüne geçebilecek ve ihtiyaçlarına çözüm sunabilecek bilimsel araştırmalar yapılabilmesi için mobil telefon kullanımına ilişkin anonim bilgileri seçilmiş araştırmacı gruplara açıyor. Böylece araştırmacı gruplar bu verileri kullanarak günümüzün en büyük insani krizi olan mültecilerin sosyal sorunlarına çözümler geliştirecek, projeler üreterek uygulamalar geliştirebileceklerdir. Bu kapsamdan bir yarışma düzenleyen Türk Telekom; TÜBİTAK, Boğaziçi Üniversitesi, ulusal ve uluslararası arası kurumlar ortaklığında “D4R-Mülteciler için Veri Türkiye” büyük veri yarışmasını duyurdu.

Problemlere Çözüm Üreten Uygulamalar
Başvuruların yarışmaya dahil edilebilmesi için projelerde gerçek hayata uygulanmasının kolaylığı, öncelikli problem olarak yer alan konulara çözüm olması, özgünlüğü, hipotezinin güçlü olması, akademik olarak kabul görmüş ve sosyal hayata uygun olması kriterleri yer alacak. Yarışmada güvenlik, sağlık, eğitim, işsizlik ve sosyal entegrasyon kategorilerinin her birinin birincisine 10 bin lira ödül verilecek. Büyük veri yarışmasına başvuru d4r.turktelekom.com.tr adresinden yapılacak.

Büyük veri yarışması projeleri komitenin süzgecinden geçecek
Adaylar internet sitesi üzerinden projelerini, yönetici özetlerini ve teknik açıklamalarını Türk Telekom’a ve diğer ortaklara ulaştıracak. Organizasyon Komitesi başvuruların içinden verinin paylaşılacağı projeleri seçecek. 4’ü akademik, 4’ü Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi, 4’ü de kamu sektöründen konu ile ilgili kurum ya da bakanlıktan olmak üzere toplam 12 kişiden oluşacak olan Etik Komitesi de Güvenlik, Sağlık, Eğitim, İşsizlik ve Sosyal Entegrasyon olmak üzere 5 ana kategoride ödül alacak projeleri belirleyecek. Bu kapsamda projenin ortakları TÜBİTAK, Boğaziçi Üniversitesi ve uluslararası enstitüler de gerekli desteği sağlayacak.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan veya Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 
 
 
golge