Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  Welthungerhilfe Logo   Sequa Logo   BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Suriyeliler TestSuriyeliler Hakkında Bilginizi Test Edin
Yanlış bir bilgiyi paylaşmanız birçok insanı olduğu gibi sizi de zor durumda bırakabilir. Kaynağı belli olmayan içeriklere karşı her zaman şüpheci yaklaşmak doğru olacaktır. Aşağıda Suriyelilerle ilgili sıkça paylaşılan bilgiler yer almakta. Bakalım siz hangilerini ne kadar doğru biliyorsunuz:

1-Suriyeliler İstediği Üniversiteye Sınavsız Giriyor

Correct! Wrong!

Suriyeli öğrencilerin istediği üniversiteye sınavsız girdiği iddiası doğru değil. Bu konuda Suriyeli öğrenciler için hiç bir ayrımcılık yapılmıyor. Bir Amerikan vatandaşı öğrenci hangi haklara sahipse bir Suriyeli öğrenci de aynı haklara sahip. Suriyeli öğrenciler, diğer yabancı uyruklu öğrenciler gibi “Türkiye Bursları”, Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı veya yatay geçiş şartlarını sağlamadan Türkiye'deki herhangi bir üniversiteye giremezler.

Kaynak: ÖSYM Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar

2-Toki Evleri Suriyelilere Bedava Veriliyor

Correct! Wrong!

Toki evlerinin Suriyelilere bedava verildiği iddiası doğru değildir. Toki yalnızca Türk Vatandaşlarına ev satmaktadır. Türk vatandaşı olmayanlar Toki’den ev satın alamazlar. Ayrıca Toki hiçbir kimseye ücretsiz ev vermemektedir. Tüm evler kura çekilerek ve parası alınarak hak sahiplerine verilir. Sadece şehitlerimizin dul ve yetimleri için kuraya katılmama ayrıcalığı vardır.

Kaynak: TOKİ Başvuru Şartları

3-Suriyeliler Devletten Maaş Alıyor

Correct! Wrong!

Suriyelilerin devletten maaş aldıkları iddiası doğru değildir. Banka ve postane gibi kurumların önünde bekleyen Suriyeliler, Kızılay Kart aracılığı ile Avrupa Birliği veya Birleşmiş Milletlerin sağladığı para yardımlarını almaktadırlar. Bu paranın tamamı "yabancı kuruluşlar" tarafından karşılanmaktadır. Suriyelilere devlet tarafından yapılan yardım Türk vatandaşlarının da yararlanabildiği "çocuklarını okula göndermek şartıyla" verilen Sosyal ve Ekonomik Destek'tir. Sosyal Ekonomik Destek yalnızca temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak durumda olan ve okul çağında çocuğu bulunan ailelere verilmektedir. Aile çocuğunu okula göndermezse yardım kesilmektedir.

Yardımların Yurtdışından Finanse Edildiğini İspatlayan Kaynaklar:
Kaynak 1: Türk Kızılayı
Kaynak 2: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

4-Suriyeliler Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemiyor

Correct! Wrong!

Suriyeliler Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemiyor iddiası doğru değildir. Diplomatik kişi ve konsolosluk mensupları, yabancı basın mensupları, Türkiye’ye geçici olarak gelmiş yabancı şahıslar Türk vatandaşları ile aynı oranda bandrol öderler. Motorlu Taşıtlar Vergisinde muafiyet söz konusu değildir.

Kaynak: MTV Kanunu

5-Suriyeli Öğrencilerin Tamamına Burs Veriliyor

Correct! Wrong!

Suriyeli üniversite öğrencilerin tamamına burs veriliyor iddiası gerçek dışıdır. Yalnızca “Türkiye Bursları” üzerinden başvuru yapan ve belirli kriterleri karşılayan "sınırlı sayıdaki öğrenciye" burs verilmektedir. Türkiye Burslarının verdiği burslardan sadece biri olan ve bölge ülkelerine yönelik bilimsel, ekonomik ve sosyal etkileşimi geliştirmeyi amaçlayan "Harran" isimli burs programı Suriyelilere özel bir burs programı değildir. Bu burs Bangladeş, Filistin, Irak, İran, Lübnan, Pakistan, Tacikistan, Ürdün, Yemen, Afganistan ve İsrail öğrencilerini de kapsamaktadır. “Türkiye Bursları” dünyadaki tüm ülke öğrencilere aynı imkanları sağlamaktadır. “Türkiye Bursları” programından bugüne kadar en çok Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan uyruklu öğrenciler destek almıştır. "Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı" tarafından verilen bursların ise %85'i Avrupa Birliği fonlarından karşılanmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumu ise sadece Türk vatandaşı olan öğrencilere burs vermektedir. Suriyeliler Türk vatandaşı olmadığı için KYK'dan burs alamazlar.

Kaynak: Türkiye Bursları

6-Suriyeliler Memur Olarak İşe Alınacak

Correct! Wrong!

Suriyelilerin memur olarak işe alınacağı iddiası gerçek dışıdır. Bir kişinin memur olabilmesi için ilk şart Türk Vatandaşı olmasıdır. Suriyeliler Türk vatandaşı olmadığı için memur olmaları söz konusu değildir.

7-Suriyeliler Seçimlerde Oy Kullanabiliyor

Correct! Wrong!

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre seçimlerde veya referandumlarda oy kullanabilmek için ilk şart Türk vatandaşı olmaktır. Suriyeliler Türk vatandaşı olmadığı için oy kullanma hakları yoktur.

8-Suriyeliler Hakkında Paylaşım Yapanlara Hapis Cezası Verilecek

Correct! Wrong!

Suriyeliler hakkında paylaşım yapanlara hapis cezası verilecek iddiası "Bağdat Caddesi Forumu" isimli Facebook sayfası tarafından uydurulmuştur. Suriyeliler hakkında video, resim ve haber paylaşan kullanıcıların 3 yıla kadar hapisle yargılanacağı iddiaları doğru değildir. İçişleri Bakanlığı’nın konu hakkında bir düzenlemesi ya da bir yasağı bulunmamaktadır. Bakanlığın Suriyeli mülteciler hakkında yaptığı 5 Temmuz tarihli açıklama incelendiğinde bahsi geçen iddialar hakkında somut bir ifade olmadığı görülebiliyor.

Kaynak: İçişleri Bakanlığı Açıklaması

9-Suriyeli Öğrenciler ÖSYM Tarafından Üniversiteye Yerleştirildi

Correct! Wrong!

“MizahTürk” isimli Facebook sayfası tarafından paylaşılan "131 bin 746 Suriyeli üniversiteye yerleştirildi" başlıklı haber tamamen bir kurgudan ibarettir. İçeriğe gelen tepkiler üzerine gönderide düzenleme yapan sayfa yetkilileri açıklama kısmına "Kurgu ürünüdür" ifadesini eklemişlerdir.

10-Suriyeliler Bursa’da Bir Kadını Kaçırıp Tecavüz Etti

Correct! Wrong!

Sosyal medyada çok fazla yer alan paylaşımlarda, Bursa’da iki Suriyelinin, iş çıkışı evine giden Serpil Yıldırım isimli bir kadını kaçırıp, tecavüz ettikten sonra öldürdüğü iddia edildi. Bu iddia tamamen asılsız. İddiada kullanılan fotoğraf 2013 yılında gerçekleşen başka bir olaya ait. 2 Ocak 2013’te İstanbul Eyüp TEM Otoyolu’nda gerçekleşen olaya göre, Gülşan Sarcan isimli kadın boşandığı eşi tarafından öldürüldü.

Suriyeliler Hakkında Bilginizi Test Edin
Suriyeliler Hakkında Bilginiz Yetersiz
Hiçbir doğru yanıt veremediniz. İnternette karşılaştığınız ve duyduğunuz her şeye inanıyor ve yanlış bilginin yayılmasına neden oluyor gibi görünüyorsunuz. Yanlış bilginin paylaşılması birçok insanı olduğu gibi sizi de zor durumda bırakabilir.
Suriyeliler Hakkında Bilginiz Yetersiz
Sadece 1 doğru yanıt verdiniz. İnternette karşılaştığınız ve duyduğunuz her şeye inanıyor ve yanlış bilginin yayılmasına neden oluyor gibi görünüyorsunuz. Yanlış bilginin paylaşılması birçok insanı olduğu gibi sizi de zor durumda bırakabilir.
Suriyeliler Hakkında Bilginiz Yetersiz
Sadece 2 doğru yanıt verdiniz. İnternette karşılaştığınız ve duyduğunuz her şeye inanıyor ve yanlış bilginin yayılmasına neden oluyor gibi görünüyorsunuz. Yanlış bilginin paylaşılması birçok insanı olduğu gibi sizi de zor durumda bırakabilir.
Suriyeliler Hakkında Bilginiz Yetersiz
3 doğru yanıt verdiniz. Bu yetersiz. İnternette karşılaştığınız veya çevrenizde duyduğunuz şeylere karşı biraz daha araştırmacı olmanızı tavsiye ederiz. Yanlış bilginin paylaşılması birçok insanı olduğu gibi sizi de zor durumda bırakabilir.
Suriyeliler Hakkında Bilginiz Orta Seviyede
4 doğru yanıt verdiniz. İnternette karşılaştığınız veya çevrenizde duyduğunuz şeylere karşı biraz daha araştırmacı olmanızı tavsiye ederiz. Yanlış bilginin paylaşılması birçok insanı olduğu gibi sizi de zor durumda bırakabilir.
Suriyeliler Hakkında Bilginiz Orta Seviyede
5 doğru yanıt verdiniz. İnternette karşılaştığınız veya çevrenizde duyduğunuz şeylere karşı biraz daha araştırmacı olmanızı tavsiye ederiz. Yanlış bilginin paylaşılması birçok insanı olduğu gibi sizi de zor durumda bırakabilir.
Suriyeliler Hakkında Bilginiz Orta Seviyede
6 doğru yanıt verdiniz. İnternette karşılaştığınız veya çevrenizde duyduğunuz şeylere karşı biraz daha araştırmacı olmanızı tavsiye ederiz. Yanlış bilginin paylaşılması birçok insanı olduğu gibi sizi de zor durumda bırakabilir.
Suriyeliler Hakkında Bilginiz İyi Seviyede
7 doğru yanıt verdiniz. Fakat daha dikkatli olmalısınız. İnternette karşılaştığınız veya çevrenizde duyduğunuz şeylere karşı biraz daha araştırmacı olmanızı tavsiye ederiz. Bir haberi farklı kaynaklardan araştırmak iyi bir çözüm olabilir. Yanlış bilginin paylaşılması birçok insanı olduğu gibi sizi de zor durumda bırakabilir.
Suriyeliler Hakkında Bilginiz İyi Seviyede
Sadece 2 yanlışınız var. İnternette karşılaştığınız veya çevrenizde duyduğunuz şeylere karşı biraz daha araştırmacı olmanızı tavsiye ederiz. Bir haberi farklı kaynaklardan araştırmak iyi bir çözüm olabilir. Yanlış bilginin paylaşılması birçok insanı olduğu gibi sizi de zor durumda bırakabilir.
Suriyeliler Hakkında Bilginiz İyi Seviyede
Sadece 1 yanlış yaptınız. Bu sosyal medyada ve çevrenizde yayılan söylentilere pek inanmadığınızı göstermektedir.
TEBRİKLER Suriyeliler Hakkında Bilginiz Çok İyi
TEBRİKLER! Suriyeliler Hakkında Bilginiz Çok İyi. Hiç yanlış yapmadınız.

Not: Yukarıdaki testin hazırlanmasında şüpheli haberleri inceleyen doğrulama platformu teyit.org‘de yer alan Türkiye’de yaşayan Suriyelilerle ilgili internette yayılan 13 yanlış bilgi başlıklı haberden faydalanılmıştır.

Paylaş:
 
 
 
golge