Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED) Nedir?

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED), temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere, çocukların ailelerden ayrılmadan yanlarında bakımına imkan sağlanması amacıyla yapılan ekonomik destek ile bu ailelere verilen psiko-sosyal desteğe Sosyal ve Ekonomik Destek denir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Türk ailelerine sağladığı bu destek, 2016 yılı Haziran ayından itibaren geçici koruma kapsamında kimliği olan göçmenlere de sunulmaya başlanmıştır.

SED Yardımı için Başvuru Şartları Nelerdir?
Sosyal ekonomik düzeyi düşük olan, geçici koruma kimliğine sahip olup Sultanbeyli ilçesi içerisinde ikamet eden aileler SED yardımına başvuru yapabilirler.

Kimler SED Yardımından Yararlanabilir?
Ailede içerinde yaşayan çocukların eğitim, sağlık, barınma ve ekonomik şartları incelenerek, ihtiyaç duyulan alanda tedbir uygulanmaktadır. SED yardımından faydalanacak aileler sosyal çalışmacı tarafından incelenip Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı komisyonuna sunulur. Komisyonun uygun karar vermesi sonucu aileye SED yardımı bağlanır.

SED Yardımı Ne Kadar Süreyle Alınabiliyor?
SED yardımı alan kişi en kısa 1 yıl süreli destek almaktadır. Desteğin devamlılığına 3 ayda bir yapılan denetimler sırasında karar verilmekte ve komisyon onayına sunulmaktadır.

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?
Ailenin ilk görüşme sırasında verdiği bilgiler ile kontroller sırasındaki durumun çelişmesi, dosya başlangıcında belirtilen ikamet adresinden taşınması ve bilgi vermemesi, sosyal ekonomik düzeyinin gelişme göstermesi veya çocukların okula devam etmemesi durumunda yardımda kesinti yaşanır.

 Telegram kanalımıza abone olarak güncel bilgilerden anından haberdar olabilirsiniz.