Sosyal Uyum Etkinlikleri Erkekleri Buluşturmaya Başladı

Her hafta kadınlar için gerçekleştirilen Cuma kahvaltıları bu hafta erkekler için gerçekleştirdi. Kahvaltı etkinliği için birbirini tanımayan 5 Türk ve 5 Suriyeli yetişkin erkek bir araya gelerek tanışma ve sohbet etme imkanı buldu. Kahvaltının başlangıcında katılımcıların birbirini tanıyabilmesi için uygun bir oturma düzeni sağlanarak karşılıklı tanışmalar gerçekleştirildi. Ardından her katılımcı tanıştığı kişiyi diğer katılımcılara da tanıtarak herkesin birbirini tanıması sağlandı. Tanışma aşamasından sonra masada samimi diyaloglar kuruldu. Katılımcılar tanışma sırasında anlatılanlardan hareketle merak ettikleri soruları birbirlerine sordu.

Kahvaltı sohbetinin ana konusu Suriyelilerin Türkiye’deki ve özelde Sultanbeyli’deki sosyal uyumu üzerine oldu. Sosyal uyumu bozan faktörlerden en büyüğünün insanların iletişimden uzak yaşamaları ve kalıp yargılar ile düşünmeleri olduğu konusunda herkes hemfikirdi. Kahvaltı; birbirlerini tanımayan Türk ve Suriyeli insanların bir arada vakit geçirmeleri ve birbirlerini tanıma şansı elde etmeleri açısından oldukça faydalı bulundu. Tüm katılımcılar olumlu his ve duygularla etkinlikten ayrıldı.

Welthungerhilfe’nin desteği ile gerçekleştirilen sosyal uyum etkinlikleri her hafta düzenli olarak erkekler için de düzenlenmeye devam edecek.

Sosyal Uyum Etkinlikleri Erkekleri Bir Araya Getirmeye Devam Ediyor
Sosyal uyumu desteklemek amacıyla 3’üncüsü düzenlenen erkekler kahvaltısı etkinliğimiz bu hafta yine Türk ve Suriyeli erkekleri bir araya getirdi. Kahvaltı öncesinde katılımcılar birbirleri ile tanıştılar ve katılımcıların yaş grubunun yakınlığından dolayı sohbet oldukça akıcı ve verimli geçti. Katılımcılar ile genel olarak Sultanbeyli’de beraber yaşayan iki halkın uyumu ve yaşanan problemler üzerine bir sohbet gerçekleştirildi. Suriyeliler yaşadıkları sıkıntıları aktardıklarında Türkler sorunlara yapıcı çözümler bulmak noktasında inisiyatif almak istediklerini belirttiler. Katılımcıların böyle konularda çaba göstermek noktasında gösterilen emareler iki tarafı da mutlu etti.
Sosyal uyum etkinlikleri Welthungerhilfe’nin desteği ile gerçekleştirilmektedir.