Savaş Mağduru Suriyeliler için Psikolojik Destek Merkezi

Yıllardır süren Suriye iç savaşı binlerce sivilin ölmesine ve milyonlarcasının da ülkesini terk ederek göç etmesine neden oldu. Güvenlik kaygılarıyla yollara düşenler, yeni bir ülke arayışlarını sürdürürken, savaşın korkunç yüzü psikolojik yıkımlar da yarattı. Savaş ve zorunlu göç gibi travmalardan sonra karşımıza en çok çıkan psikolojik rahatsızlıklar olan travma sonrası stres bozukluğu ve depresyon, hem mültecilerde hem de birlikte yaşadıkları toplumla ilişkilerinde sorunlara yol açabilen ruh sağlığı hastalıklarıdır. Bunların tedavi edilmesi mültecilerin kendileri kadar yaşadıkları toplumun ruh sağlığı içinde önemlidir. Onların psikolojisini değerlendirirken göç öncesi yaşananlar, göç sırasında ve sonrasında yaşananları ayrı ayrı değerlendirmek gerekir.

Savaş Travmatik Deneyimler Oluşturmakta
Birçok mülteci, ülkesini terk etmeden önce tecavüz, işkence, savaş, tutukluluk, cinayet, fiziksel yaralanma, soykırım gibi travmatik olayları yaşamakta ya da tanıklık etmektedir. Göç sırasında risk etmenleri ise gidilen yol, süre, zorlu yaşam koşullarına maruz kalma, şiddete maruz kalma, aile ve toplumsal ilişkiler ağının bozulması, göç sonucu ile ilgili belirsizlik, sığındıkları ülkeye gelişlerinde ve kaçışları sırasında yaşanan travmatik deneyimler oluşturmaktadır.

Belirsizlik Ruh Sağlığını Olumsuz Etkiliyor
Göç sonrasında ise göç veya mülteci statüsü hakkında belirsizlik, işsizlik ve istihdam edilememe, sosyal statü, aile ve sosyal destek kaybı, arkasında bıraktığı aile üyeleri ile ilgili endişenin yanı sıra yeniden bir araya gelmeye yönelik endişe, dil öğrenme, kültürel uyum ve uyum zorlukları ruh sağlığını olumsuz etkileyen diğer etmenlerdir.

Mülteciler Derneği Psikolojik Destek Merkezi
Mülteciler Derneği Toplum Merkezi bünyemizde her türlü psikolojik desteğe ihtiyacı olanlar ve bu desteğe ihtiyacı olan kişilerin aileleri hizmet alabilmektedir. Mülteciler Derneği Toplum Merkezi çatısı altında hizmet veren Psikoloji Destek Merkezi’nde 1 Türk Uzman Klinik Psikolog ve 1 Suriyeli Psikologdan oluşan ekibimiz öncelikle karşılıklı güvenin en etkili ve iyileştirici faktör olduğuna inandıklarından ilk bireysel seansı tanışmak, sosyal desteğin kuvvetlenmesi ve karşılıklı güven oluşturmak için yapılandırır. İlk seansta tedavi başlangıcındaki durumu değerlendirmek adına değerlendirme ölçekleri kullanılır. İkinci seanstan itibaren konulan tanıya göre en etkili tedavi yöntemi seçilerek kişiye özel haftada en az 1 kere görüşmek üzere tedavi planı hazırlanır. Yoğunlukla Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), Şema Terapi, Çözüm Odaklı Terapi ve Diyalektik Davranışçı Terapi yöntemleri kullanılır. Bireysel terapinin yanı sıra haftanın 2 günü (90-120 dk) 10-12 kişilik gruplarla grup terapisi tedavi planı içinde yer almaktadır.

Psiko-Eğitim Grupları
Aynı zamanda iletişim becerilerini geliştirme, kendini doğru ortaya koyma, öfke denetimi, zaman yönetimi ve doğru planlama teknikleri, stres ve kaygıyla başa çıkma ve gevşeme gibi toplumsal beceri kazandırma eğitimlerini kapsayan psiko-eğitim grupları da mevcuttur.