Mutfakta Umut Var Projesi

Mutfakta Umut Var Projesi

Dünya Gıda Programı Türkiye ofisi tarafından yürütülen ve iş sahibi olmayan Türk vatandaşlarının ve geçici koruma altındaki Suriyelilerin kendi kendine yetebilirliğini iyileştirmeyi amaçlayan Mutfakta Umut Var (MUV) projesinde katılımcılara gastronomi sektöründe istihdam edilebilirliği arttıracak beceriler kazandırılmaktadır.

Proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Hatay ve Şanlıurfa’da belirlenen Mesleki ve Teknik Liseler’de 3 ay boyunca Aşçı Çıraklığı eğitimi verilecektir. Meslek edindirme kurslarından hemen sonra ise İŞKUR aracılığıyla kafelerde, restorantlarda veya otellerde 3 ay süresince iş başı eğitimler düzenlenecektir. Teknik ve uygulamalı eğitimlerle birlikte projenin süresi 6 aydır.

Proje sonunda 600 kişiye ulaşmayı hedefleyen Mutfakta Umut Var projesi, ilk dönem kursiyerleriyle Şubat 2020’de 200 kişinin katılımıyla meslek edindirme kurslarına başladı. 177 kişi başarıyla meslek edindirme kurslarını bitirdi ve iş başı eğitimlerine başlamaya hazırlanıyor. Projeye yalnızca 18-45 yaş arasındaki herhangi bir işte çalışmayan Türk vatandaşları ve geçici koruma altındaki Suriyeli kadın ve erkekler başvurabilmektedir.

Projenin ikinci dönemi için son başvuru tarihi 8 Haziran 2020 ve ikinci dönem eğitimlerinin başlangıç tarihi ise 1 Temmuz 2020’dir.

Yeterli sayıya ulaşıldığından dolayı başvurular sona ermiştir.