Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  Welthungerhilfe Logo   Sequa Logo   BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Gönüllü Eğitimleri Ağustos 2017Mülteciler Derneği’nde yeni gönüllülük başvurusu yapan kişilerin katılımıyla gerçekleştirilen eğitimde öncelikle kısa bir tanışma ile programa başlandı. Katılımcılar farklı konuşma grupları oluşturarak “yakın zamanda yapmayı istediğin proje nedir?”, “yapmayı en çok sevdiğin sevdiğin yemek hangisi, bana biraz anlatır mısın?” “en büyük hayalin nedir?” gibi sorular üzerinden grup arasındaki kaynaşma sağlanmaya çalışıldı.

Sivil toplum gönüllülerce farklı şekillerde ifade edildikten sonra “Gönüllülük” kavramı üzerindeki tartışmalara geçildi. Gönüllülük için kullanılabilecek birbirinden farklı tanımları iki gruba ayrılarak bir piramit şeklinde öncelik sırasına göre yerleştirdikten sonra, katılımcılar bu tanımlar üzerine tartıştılar ve tanımlara öncelik verirlerken nelere dikkat ettiklerini paylaştılar.

Eğitim esnasında izlenen “Gençler İçin Çocuklarla Çalışma Kılavuzu” videosu da etkinliklerde çocuk grupları ile nasıl iletişim kurulması gerektiği konusunda yardımcı bir rol üstlendi. İlerleyen süreçte hak temelli benzer eğitimler düzenlenmesi hedeflenmektedir. Ayrıca etkinliklerde gönüllü katılımı sağlanmaya devam edilecektir.

 
 
 
golge