MÜLTECİLER MECLİSİ

MÜLTECİLER MECLİSİ

Sorunlara karşı çözüm önerilerini konuşuyoruz

Mülteciler Meclisi, Mülteci ve Sığınmacıların kendi duygu ve düşüncelerini ifade edebilecekleri, yaşadıkları sorunların tespit edilip çözüm önerisi getirebilecekleri ve Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin faaliyetlerini ve hizmet kalitesini arttırmaya yönelik öneri ve görüşlerde bulunabilecekleri oturumlardan oluşmaktadır. Yerel halk ve mülteciler arasındaki sosyal uyumu güçlendirmek ve birlikte yaşamı desteklemek meclisin ana faaliyet alanlarıdır.

Mülteciler Meclisi Neden Önemlidir?

Mültecilerin, mülteci toplumlar için gönüllülük esasına dayalı bir şekilde çalışma yürütmesine olanak sağlayan Mülteciler Meclisi, Mülteciler Derneği faaliyetlerini geliştirmek noktasında iyi bir yönetişim örneğine zemin hazırlamaktadır.

Zorunlu sebepler nedeniyle ülkesinden göç etmek durumunda kalmış, ülkesi ile olan toplumsal bağlarının ağır travmalarla zedelendiği mülteci bireylerin kişisel problemlerini bir kenara bırakarak kendi toplumlarını temsilen bir araya gelip istişarelerde bulunmaları, yaşanan sorunları tespit etmeleri ve bu sorunlara çözüm önerileri geliştirmeleri, içerisinde bulundukları toplum ile sosyal uyumlarının sağlanması ve kendilerinin bu sürecin bir parçası olması noktasında çok önemlidir.

2019 YILI İSTATİSTİKLERİ

Mülteciler Meclisi tarafından 2019 yılında yapılan faaliyetlere ilişkin veriler

0
Meclis Faaliyetlerine Katılan Kişi Sayısı
0
Meclis Faaliyet Sayısı

Cinsiyet Dağılımı:

ERKEK

97

53%

KADIN

85

47%

Yaş Aralıkları:

18-49

46%
0

50+

54%
0

Uyruk:

Türkiye

19%
0

Suriye

63%
0

Diğer

18%
0