Kadın Konuk Evi

SultanbeyliKadın Konuk Evi ve Hizmetleri
Mülteciler Derneği bünyesinde kurulan Kadın Konuk Evi, eşi tarafından her türlü şiddete maruz kalmış, boşanma ve ya ölüm sebebi ile çocukları ile yalnız kalıp barınma imkanı bulmamış, aile içinde istismara maruz kalmış kadınlara varsa çocuklarına barınma imkanı sağlamaktadır. Kadın ve çocuklarına güvende hissedecekleri bir alan sağlamanın yanı sıra süreç içerisinde kadınların hayata katılımlarını sağlayacak önlem ve çözümler üretmektedir. Konuk Evi içindeki çocukların eğitimlerine devam etmelerini özellikle desteklemektedir.

Konuk evine başvuru yapan kadınlar, konuk evi koordinatörü, psikolog, sosyolog ve koruma uzmanından oluşan kurul tarafından sosyal ve psikolojik incelemesi yapıldıktan sonra kurul tarafından gelecek karara bağlı olarak kabulü sağlanmaktadır.

Konuk evine kabulü sağlanan kadın ve çocuklarının ihtiyaca göre göre psiko-sosyal destek almakta ve kadınlar yetenek ve becerilerine göre mesleki eğitimlere, hobi kurslarına yönlendirilerek hayata tekrar kazanımları sağlanmaktadır.

Mülteciler Derneği Kadın Konuk Evi 9 dairede hizmet vermektedir. Dairelerin kira ve fatura masrafları derneğimizin paydaşlarından biri olan Welthungerhilfe ve bağışçılar tarafından karşılanmaktadır.