Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  Welthungerhilfe Logo   Sequa Logo   BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Prof. Dr. İlber Ortaylı

Bahçeşehir Üniversitesi’nin (BAU) ev sahipliğini yaptığı UNESCO ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ‘Kültürlerarası Liderlik için Uluslararası Yaz Okulu’ programının açılışını Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı gerçekleştirdi.

Kültürlerarası Liderlik İçin Uluslararası Yaz Okulu
BAU ev sahipliğinde gerçekleşen programa Tarihçi İlber Ortaylı’nın yanısıra, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cihat Erginay, BAU rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, Aladdin Projesi’nin Başkanı Dr. Leah Pisar, Eski Fransa Başbakanı Michel Rocard’ın karısı Slyvie Rocard, Fransa Başkonsolosu Bertrand Buch Walter gibi isimler katıldı.Her yaz farklı bir ülkede gerçekleştirilen ‘Kültürlerarası Liderlik İçin Uluslararası Yaz Okulu’ Aladdin Projesi’nde bu yıl göç, yabancı düşmanlığı gibi sorunlar masaya yatırıldı.

Suriyeliler Bazı İllere Yeni Üretim Teknikleri Getirdiler
Türkiye bugün 3.5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Bu da bazen tepkiler yaratabiliyor ama aşağı yukarı bir göç sürecindeyiz ve bu geçici bir durum. Suriyeliler bazı illere yeni üretim teknikleri getirdiler. Örneğin; Hatay’da Türkiye deri ayakkabı üretiminin yüzde 35’i gerçekleştiriliyor. 2 binden fazla şirket Suriyeliler tarafından finanse ediliyor. Bu Suriyelilere istihdam yaratıyor ve kendi çalışanlarını istihdam ediyor. Türkiye’deki okullara giden Suriyeli okul öğrencileri ilerleme kaydettiler ve başka bir dilde iletişim kurabiliyorlar. Çünkü Suriye büyük ölçüde kültüründe bu gelişim kültürünü tuttu. Suriye’de en büyük sorun ise her zaman devletin ve askerin bilinçsizliğiydi. Düzgün işleyen bir devlet ve ordu olmadan neler olabileceğinin örneği Irak ve Suriye’dir.

Artık Yeni Dünya Düzeni Üzerine Düşünmeliyiz
Ortaylı sözlerine şöyle devam etti, 20. yüzyıl, çocukları kale almıyor. İnsanlar göç edebilir, göç kaçınılmaz bir gerçektir. Dünyanın bir noktasından başka bir noktasına gidebilir. Bu bazen çok büyük bir göç dalgasıyla olabilir, bazen de gruplar halinde olur. Dünya kesinlikle bir haalanına dönüşecek ve hepimiz bu havaalanına aitiz. Bunun istisnası yoktur. Artık yeni dünya düzeni üzerinde düşünmeliyiz. Öncelikle insanlar birbirine askeri duvarlar örmeyi unutmalıdır. Uluslararası bir polis gücü kurmalıyız. Bence bu gerçekten çocuk haklarının suistimal edilmesini ve yasa dışı çocuk kaçakçılığını engelleyebilecek tek çözümdür. Bugün böyle kurumlar olmasından dolayı çok mutluyum. Birbirimizi suçlamak yerine, artık birbirimizi nasıl anlayacağımızı konuşuyor, sorunları tartışıyoruz. Belki bu yöntem ile çözüme ulaşırız.”

Paylaş:
 
 
 
golge