Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  Welthungerhilfe Logo   Sequa Logo   BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Rehabilitasyon MerkeziHandicap International, 1982’de Kamboçya ve Tayland’daki mülteci kamplarında yardım sağlamak için kurulan, herhangi bir hükümete bağımlı olmayan bir organizasyondur. Merkezi Fransa ve Belçika’da kurulduğu günden bu yana altı ülkede şubeler açmıştır, bu ülkeler: İsviçre, Lüksemburg, İngiltere, Almanya, Kanada ve Birleşik Devletler. Yoksulluk ve dışlanma, çatışma ve felaket durumlarında engellilere ve savunmasız insanlara yardım etmeyi amaçlayan, tüm hükümetlerden bağımsız bir örgüttür. Halen dünya genelinde 60’dan fazla ülkede 3500’den fazla saha çalışanı bulunmaktadır.

Rehabilitasyon Merkezi Projesi
Handicap International Mülteciler Derneği’yle birlikte hedef grubu Sultanbeyli’de yaşayan Suriyeli mülteciler olarak tanımlanan “Rehabilitasyon Merkezi” projesine başlamıştır. 1 Kasım 2016 tarihi itibarıyla başlanan projenin zaman aralığı 10 ay olarak belirlenmiştir. Rehabilitasyon merkezi projesi bünyesinde işe alınan fizyoterapistler alanında tecrübeli olup fizik tedavi ihtiyacı duyan mültecilere bu yönde bir destek vereceklerdir. İhtiyacı olan insanlara yan cihaz almaları yönünde gerekli yönlendirmeler ve cihaz desteği yapılması da planlanmaktadır.

Fizik tedavinin yanı sıra MHPSS adlı psikolojik tedavi yöntemiyle de projede yer alan Arap ve Türk psikologlar ile Sosyal çalışmacılar eşliğinde bu alandaki ihtiyaçlar belirlenip kişilere bireysel ve grup terapileri yapılacaktır. Projenin bir diğer ve önemli başlıklarından olan savunmasız insanların tespiti ve yönlendirilmesi ise saha çalışması sırasında karşılaşılan ve çeşitli sorunları olan Suriyeli mültecilerin sorunlarına en hızlı şekilde çözüm bulunmasını sağlayacak kuruluşlara yönlendirme işlemidir. Bu yönlendirme işlemi sayesinde mülteciler hem kendi ilçelerinde bulunan sivil toplum kuruluşlarına hem de İstanbul’un çeşitli bölgelerindeki kuruluşlara hangi ihtiyaçlarını karşılamak için başvurabilecekleri yönünde bilgilendirilmiş olacaklardır.

Güncelleme: Bu proje hayata geçirilmiştir. Rehabilitasyon ve Psikolojik Destek Merkezi hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Web: Handicap International

Paylaş:
 
 
 
gölge