Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  Welthungerhilfe Logo   Sequa Logo   BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

ProjelerimizMülteciler Toplum Merkezi
Mültecilerin kayıt altına alınması, taleplerini iletebilecekleri masaların oluşturulması, mültecilere yönelik sorunların giderilmesi ve yardımların sistemli olarak takip edilmesi ile entegrasyon sürecindeki Suriyelilerin rehabilite edilmesi, Türk toplumu ile uyum sağlaması ve farkındalık çalışmaları yapılması için Mülteciler Koordinasyon Merkezi açılmıştır. Mülteciler Koordinasyon merkezi Welthungerhilfe tarafından desteklenmektedir.

Mülteciler Toplum Merkezi hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Suriyeliler Sosyal Yardım Yazılımı (SUKOM)
SUKOM, ülkemize gelen mültecilerin kayıt sorununu çözmek, takiplerini kolaylaştırmak, ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçların karşılanmasını tek bir merkezden sağlamak amacıyla Mülteciler Derneği tarafından geliştirilen bir yazılımdır. Web tabanlı bir yazılım olan SUKOM, internete bağlanabilen tüm cihazlarda kullanılabilmektedir. SUKOM bilgi işlem yazılımı sayesinde şahıs ve ailelerin kapsamlı olarak bilgileri sisteme girilebilmektedir. Kişinin kimlik bilgileri, adresi, mesleği vb. gibi temel bilgilerin yanı sıra ailesi ve yaşadığı eve ait kira bilgisi, evde kalan aile sayısı, yetim/öksüz sayısı, engelli sayısı, 1 yaşından küçük bebek sayısı gibi bilgiler de kaydedilebilmektedir.

SUKOM hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Mülteciler İçin Sağlık Merkezi
Mültecilerin sağlık alanında yaşadıkları sıkıntıları gidermek açısından mültecilere yönelik bir sağlık merkezi derneğimiz tarafından hayata geçirilmiştir. Sağlık merkezinde; Kadın, Çocuk, Dahiliye ve Kardiyoloji olmak üzere dört klinikte doktorlar hizmet vermektedir. Merkezde iki de hemşire görev almaktadır. Sağlık merkezinde hastalar için ilaç temini ve laboratuvar hizmetleri de sunulmaktadır. Ayrıca merkezde Kulak Burun Boğaz, Göz, Diş, Cildiye ve ortopedi branşlarında da hizmet verilmektedir.

Sağlık Merkezi Hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Rehabilitasyon ve Psikolojik Destek Merkezi
Sultanbeyli Mülteciler Derneği Toplum Merkezinin 2. katında yer alan Rehabilitasyon ve Psikolojik Destek Merkezinin faaliyetleri Relief International desteği ile devam ettirilmektedir. Projede fizik tedavi, bireysel ve grup terapisinin yanında ihtiyaç durumlarına göre çeşitli kurumlara yönlendirmeler yapılmaktadır. Yardımcı cihaz bağışlarının da yapıldığı projede tekerlekli sandalye, baston, koltuk değneği, kol, omuz askısı, serebral parsi köşe sandalyesi gibi yardımlar yapılmaktadır. Kişiye özel Protez ve Ortez desteği sağlanmaktadır. Fiziksel engeli bulunan bir bireye sahipseniz ve destek almak istiyorsanız Sultanbeyli Mülteciler Toplum Merkezi 2. katında bulunan Rehabilitasyon ve Psikolojik Destek Merkezine gelerek kayıt yaptırmanız yeterlidir.

Relief projesi hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Kadın Konuk Evi ve Hizmetleri
Mülteciler Derneği bünyesinde kurulan Kadın Konuk Evi, eşi tarafından her türlü şiddete maruz kalmış, boşanma ve ya ölüm sebebi ile çocukları ile yalnız kalıp barınma imkanı bulmamış, aile içinde istismara maruz kalmış kadınlara varsa çocuklarına barınma imkanı sağlamaktadır. Kadın ve çocuklarına güvende hissedecekleri bir alan sağlamanın yanı sıra süreç içerisinde kadınların hayata katılımlarını sağlayacak önlem ve çözümler üretmektedir. Konuk Evi içindeki çocukların eğitimlerine devam etmelerini özellikle desteklemektedir.

Kadın Konuk Evi projesi detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Türk-Alman İş birliğinde Mesleki Beceri Geliştirme (TAMEB) Projesi
Türk-Alman İş birliğinde Mesleki Beceri Geliştirme (TAMEB) Projesi Sultanbeyli Mülteciler Derneğinde Alman Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından sağlanan fon ile, Alman Kalkınma Kuruluşu sequa gGmbH üzerinden desteklenmektedir. Bu proje dezavantajlı Türklere, mültecilere ve geçici koruma kapsamındaki yabancılara Türkçe dil eğitimleri, sosyal uyum modülleri ve mesleki beceri kazandırma kurslarıyla (VESBE) kendilerine bir gelecek oluşturmalarına imkan vermektedir.

Proje 16-36 yaş arasındaki Suriyeli ve Türk vatandaşlarına açıktır. Meslek kursu öncesi verilen Türkçe kursu ile Suriyelilerin A2 seviyesinde Türkçe öğrenmeleri hedeflenmektedir. Türk vatandaşlarının ve Suriyelilerin, her bir proje ilinde ihtiyaç duyulan mesleki alanlarda eğitimlere katılması, girişimcilik eğitimlerinin düzenlenmesi ve sonrasında işe yerleşmelerinin veya gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarının teşvik edilmesini sağlayan faaliyetler bütünüdür. Projenin hedefi, Türk vatandaşlarına ve Suriyeli katılımcılara istihdam yoluyla veya girişimsel faaliyetlerden gelir sağlamalarını desteklemek için mesleki beceriler kazandırmaktır.

Meslek ve Hobi Kursları Projesi
Welthungerhilfe Sultanbeyli Mülteciler derneğinde meslek ve hobi kurslarının kurulmasını desteklemiştir. Mesleki eğitim ve beceri geliştirme programlarıyla mültecilere ve geçici koruma kapsamdaki yabancıların kendine yeten bireyler olmasını hedeflenmektedir. Dernek bünyesinde mesleki eğitim ve hobi kapsamında yürütülen programlar; Giyim ve Tekstil Endüstrisi (Dikiş), El Beceri ve El Sanatları ve Gitar atölyesidir.

Mesleki beceri dersleri Halk Eğitim Merkezi öğretmenleri tarafından verilmektedir. Atölyeye gelen öğrenciler mesleki edinim kazanmalarının yanı sıra eğitim programlarına ve aktivitelere dahil olabilmektedir. Mezun olan öğrencilerin edindikleri mesleki bilgi ile iş bulma imkanları artmaktadır.

UNHCR Koruma Projesi
UNHCR donörlüğünde başladığımız yeni projede mültecinin yaşadığı haneler ziyaret edilerek, mevcut haklarından ve kendilerine sunulan hizmetlerden etkin bir şekilde yararlanabilmeleri için bilgilendirme ve yönlendirme mekanizmasının işletilmesi; ziyaretler sırasında tespit edilen hassas vakaların etkin koruma prosedürleri işletilerek yönetilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca “çocukların okullaşması”, “erken yaşta evlilik” ve “çocuk işçiliği” gibi hassas durumlarla ilgili olarak ailelerle farkındalık arttırıcı atölyeler yürütülecektir.

Proje Hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

UNHCR Eğitim Projesi
Sultanbeyli Aydos Geçici Eğitim Merkezi’nin İstanbul Sultanbeyli ilçesinde yaşayan Türkiyeli ve mülteci çocuk ve gençler için, çocuk ve genç dostu güvenli bir merkeze dönüştürülmesidir.

Proje Hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Kadın Destek Merkezi ve Çocuk Karavanı Projesi
IBC, son 5 yıldır dünyada yaşanan en büyük felaketlerden birisi olan Suriye krizinin yaralarının sarılması amacıyla Mülteciler Derneği ile güçlü bir işbirliği içine girmiştir. Aynı amaçları ve hedefleri paylaşan IBC ve Mülteciler Derneği, İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde Kadın Destek Merkezi, Çok amaçlı toplum merkezi ve Çocuk karavanı projelerini başlatmıştır. Mülteciler Derneği’nin insani yardım alanındaki motivasyonu ve IBC’nin bu alandaki tecrübesi ile birlikte birçok Suriyeli ’ye daha fazla hizmet verilmesi planlanmaktadır.

Çocuk Karavanı Projesi hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ
Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

STRENGTHS Projesi
STRENGTHS Projesi kapsamında Suriyeli mültecilere Problem Yönetimi(PM+) isimli ruhsal sağlık müdahale programı uygulanacaktır. Proje ile mental problem yaşayan Suriyeli mültecilerin problemlerine çözüm getirmek aynı zamanda PM+ yaklaşımının test edilmesi hedeflenmektedir. PM+, Dünya Sağlık Örgütü tarafından geliştirilmiştir ve tek bir problemi hedeflemekten ziyade yaygın ruhsal problemlerin belirtilerini hedef almaktadır.

Projemiz Horizon 2020 isimli Avrupa Birliği programı tarafından fonlanmaktadır ve proje İstanbul Şehir Üniversitesi işbirliğinde yürütülmektedir.

STRENGTHS Projesi Hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Sultanbeyli’deki Dezavantajlı Etnik Mülteci Grupların Sosyal Uyum ile Güçlendirilmesi Projesi
Sultanbeyli’deki Dezavantajlı Etnik Mülteci Grupların Sosyal Uyum ile Güçlendirilmesi Projesi 2018 Temmuz ayı itibariyle çalışmalara başladı. Avrupa Birliğinin ve Kırkayak Kültür’ün desteklediği proje ile dezavantajlı etnik mülteci grupların yaşadıkları sorunların tespiti ve çözümü konusunda stratejiler oluşturulması hedeflenmektedir. 4 ay sürecek olan proje kapsamında güçlü bir tespit çalışması yapabilmek adına saha görüşmeleri yapılacaktır.

Düzenlenecek etkinliklerin odak noktası katılımcılar ile paylaşımda bulunmak ve sosyal uyum adına bir adım atmış olmaktır. Projenin en temel amacı farklı bir yaşam biçimini benimsemiş mülteci grubunu tanımaya yönelik saha görüşmelerinin yapılmasıdır. Proje kapsamında gerçekleştirilecek odak grup görüşmelerinde en temel amaç katılımcı grubun yaşadıkları sorunları dile getirmeleri ve Mülteciler Derneği çalışanları tarafından gerekli yönlendirmelerin yapılmasıdır.

 
 
 
gölge