Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  Welthungerhilfe Logo   Sequa Logo   BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

mülteci çocuklarMülteciler Derneği savaş nedeni ile ülkelerini terk edip Türkiye’ye sığınan Suriyeliler için bir çok alanda faaliyet göstermektedir. Derneğimizin öncelikli faaliyet konuları mültecilerin temel sorunlarını oluşturan barınma, sağlık, eğitim ve istihdam olup tüm bu faaliyetleri “SOSYAL UYUM” teması altında gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

BARINMA

Barınma Masası
Mülteciler Toplum Merkezi bünyesinde Barınma ile ilgili Danışmanlık hizmeti verilmektedir. Mültecilere, yerleşebilecekleri bir mesken bulunmasına ve mesken sahibiyle sağlıklı iletişim kurulmasına yardım edilmektedir. Ayrıca taraflar arasındaki olası bir sorun yaşandığında arabuluculuk görevi üstlenilmektedir.

Geçici Barınma Alanları
Kadın Konuk Evi
İlçemizde, sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı olan ve yalnız yaşayan mülteci kadınların geçici olarak konaklayabilecekleri konuk evleri bulunmaktadır. Bu evlerde söz konusu mağdur kadınlar koruma altına alınır ve çocuklarıyla beraber sürekli barınma imkanı sunulur.

Mülteciler Sağlık Merkezi

SAĞLIK

Sağlık Merkezi
Mülteciler Toplum Merkezi bünyesinde 11 polikliniği olan büyük bir sağlık merkezi hizmet vermektedir. Burada, haftanın 6 günü Suriyeli uzman doktorlar tarafından Suriyeli mülteciler için sağlık hizmeti sunulmaktadır. Bu poliklinikler; Göz, Diş, Kulak-Burun-Boğaz (KBB), Dahiliye, Çocuk hastalıkları, Kadın hastalıkları, Enjeksiyon ve Müşahade, Ortopedi, Psiko-sosyal Terapi Poliklinikleridir. Bu hizmetlerin yanı sıra bu yapıda eczane ve laboratuvar da bulunmaktadır. Günlük ortalama 500 kişiye hizmet verilmektedir.

KÜLTÜR

Farklı toplumlara ait kültürel değerlerin korunması ve yabancı misafirlerin kendilerini kültürel baskı altında hissetmemeleri için belli dönemlerde kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler iki toplum arasındaki sosyal uyumun gelişmesi için oldukça önemli bir araçtır. Etkinliklerin duyurusu hem güncel web sitesinden (www.multeciler.org.tr) yapılmakta hem de SUKOM sistemine kayıtlı olan tüm mültecilere SMS olarak gönderilmektedir.

İstihdam

İSTİHDAM

İstihdam Masası
Mülteciler Toplum Merkezi bünyesinde hizmet vermektedir. Bu hizmet kapsamında İlçemiz Sultanbeyli’de ve komşu ilçelerde işgücü piyasası ihtiyaç analizi yapılmakta ve Kurumsal veri tabanımızdaki mültecilere ait mesleki bilgiler ışığında işgücü ihtiyacı olan işyerlerine yönlendirmeler yapılmaktadır.

Mesleki Eğitim
Mülteciler Toplum Merkezi bünyesindemültecilere farklı branşlarda meslek eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimler kapsamında Mülteciler, mesleki olarak Türkiye iş piyasasının ihtiyaçlarına uygun alanlarda yetiştirilmektedir.

SOSYAL HİZMET

Sosyo-Ekonomik Destek Masası
Mülteciler Toplum Merkezi bünyesinde hizmet vermektedir. İhtiyaç sahiplerinin belirlenmesi, yardım kaynaklarına yönlendirilmesi ve yardım takiplerinin yapılması süreçleri buradan yürütülmektedir.

İnsani Yardım Bağışlarının İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırılması
Gıda, giyim ve ev eşyası gibi desteklerin mültecilere ulaştırılması sağlanmaktadır. Bunun yanında mültecilerin mevsimlik ihtiyaçları (soba, battaniye, kömür vs.) da takip edilmektedir.

insani yardim

DEVLET YARDIMI

SED
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte Sosyal Ekonomik Destek çalışmaları yürütülmektedir. Ailelere çocuklarını okula göndermeleri koşuluyla Sosyal destek verilmektedir. Ailelerin sosyo-ekonomik şartlarının iyileştirilerek çocuk işçiliğinin önlenmesi ve çocukların eğitime teşvik edilmesi Türk hükümeti için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma kapsamında öncelikle okula gitmeyen ve çalışan çocuklar tespit edilmektedir. Daha sonra tercüman desteği ile çocuğun adresine gidilerek durum raporlanmaktadır. Rapor, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Sultanbeyli temsilciliğine sunulmaktadır. Yardım konusunda nihai karar kurum tarafından verilmektedir.

Evde Engelli Bakımı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte Evde Engelli Bakım çalışmaları yürütülmektedir. Bu hizmet kapsamında Türk vatandaşlarına sunulan evde Engelli bakım desteğinden engelli mülteciler de faydalanma hakkına sahiptirler.

Yaşlı Bakım Desteği
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte yürütülen bir diğer sosyal hizmet çalışmasıdır. Bu hizmet kapsamında Türk vatandaşlarına sunulan evde yaşlı desteğinden mülteciler arasındaki yaşlı kimsesizler de faydalanma hakkına sahiptirler.

HUKUK

Hukuki Destek Masası
Mülteciler Toplum Merkezi bünyesinde hizmet vermektedir. Suriyelilerin Türk mevzuatı çerçevesinde Hakları konusunda bilgilendirmeler yapılmakta ve belli aralıklarla eğitimler verilmektedir. Özellikle mültecilerin en çok sıkıntı yaşadığı çalışma hayatı sorunlarına yönelik danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.

egitim merkezi cocuklar

EĞİTİM

Eğitim Masası
Mülteciler Toplum Merkezi bünyesinde hizmet vermektedir. Bu masa aracılığı ile tüm okul çağındaki çocuklar ve eğitime devam etmek isteyen yetişkinler için eğitim danışmanlığı hizmeti verilmektedir.

Mülteciler Türkçe Eğitim Merkezi (MÜTEM)
Mülteciler Toplum Merkezinde sürekli olarak tüm yaş gruplarına yönelik Türkçe eğitimi verilmektedir. Öğretmenler, yabancılara Türkçe öğretme konusunda uzman olan eğitimcilerden oluşmaktadır.

TERCÜMANLIK HİZMETLERİ

Mültecilerin tüm ihtiyaçlarının sağlıklı analiz edilmesinde ve öncelikli ihtiyaçlarının giderilmesinde tercüme hizmeti büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple mültecilerle kurulan her türlü iletişim Arapça-Türkçe-İngilizce olarak tercümanlar aracılığı ile yürütülmektedir.

 
 
 
gölge