Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  Welthungerhilfe Logo   Sequa Logo   BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Uluslararası Göç ve Toplumsal Uyuma Yönelik Araştırma Sergisi

7 Kasım 2017 - 13:00 / 20 Kasım 2017 - 17:00

Uluslararası Göç ve Toplumsal Uyuma Yönelik Araştırma Sergisi
Uluslararası göç, göçmenler, mülteciler günümüzün en çok tartışılan konularından biri haline gelmiştir. Ülkemiz özelinde konunun daha derin ve gündemden düşmeyecek anlamları bulunmaktadır. 6 sene gibi çok kısa bir zaman diliminde binlerce göçmenden 3.5 milyona ulaşan insani akıma sahne olmuş bir ülkede uluslararası göçü her an her platformda konuşmak gerekmektedir.

Göçün sadece mevcut durumdaki analizlerinden çok artık yapılması gereken bu büyük kitlesel akımın insani yönüne vurgu yapmak ve toplumsal uyum ve bağdaşma konularına odaklanmak olmalıdır. En çok mülteci ve göçmen barındıran kentlerden biri olan İstanbul’da da göçün, göçmenliğin ve mülteciliğin etkileri gözle görülür derecede gündelik hayatımızda hissedilmektedir. “İmtizac: Ayrış-madan Uyuma” sergisi; yerel, ulusal ya da uluslararası medyada sadece mazlum, muhtaç ve birer sorun gibi resmedilen göçmen ve mültecileri, zihinlerde kalıplaşmış tanımlamaların dışına çıkararak sergilemeyi ve göçmenleri bir yandan çalışan, bir yandan üreten ve sosyal yaşama katılmaya çalışan toplumsal uyumun birer aktörü olarak göstermeyi planlamaktadır.

Yaşayan birer varlık olarak göçmenlerin bu kentin birer parçası olduğunu kamuoyuna yeniden hatırlatmak serginin asıl amacıdır. Bu nedenle sergi başlığı olarak “imtizac” seçilmiştir. İmtizac; Muvafık ve mutabık olmak. Meczolmak, uyuşmak. İyi geçinmek. Karışmak anlamlarına gelmektedir. Çalışmamız; kültürleriyle, dilleriyle ve ekonomik katkılarıyla kenti zenginleştiren ve girişimcilik faaliyetleriyle kente dinamizm katan göçmenlerin, kentte var olma çabasına bu sergiyle kısmen de olsa destek olmak ve karşılaşılan ortak sorunlara ortak çözüm bulma arayışından ibarettir. Kent Sorunları ve Yerel Yönetimler Araştırma merkezinin 7-20 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştireceği bu sergi; göçmen ve mülteciler hakkında dilimize dolanan “ön yargı cümleleri ve yanlış bilinenler” ulusal medya taraması; “İstanbul’da farklı uyruklardan göçmen girişimciler” nitel araştırması, “iyi örnekler” göçmenlerden başarı hikayeleri görüşmeleri, “birlikte uyumu konuşuyoruz” çalıştay sonuçları ve “göçmenin gündelik hayatında etkileşimler” temalı çalışmalarımızı içermektedir.

Detaylar

Başlangıç:
7 Kasım 2017 - 13:00
Bitiş:
20 Kasım 2017 - 17:00
Etkinlik Kategori:
,
Etkinlik etiketleri:
, , ,

Mekan

Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi
Meydanı Sokak 1, Sultanahmet
İstanbul, 34413 Türkiye
Telefon:
0212 518 16 00