Multeciler Verein
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı  Sultanbeyli Belediyesi Logo  Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo  Welthungerhilfe Logo   Sequa Logo  BPRM Logo   Relief Logo   UNHCR Logo   United Work Logo  Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Unsere ProjekteMülteciler Koordinasyon Merkezi
Mültecilerin nicelik ve nitelik bilgilerinin kayıt altına alınacağı bir veri tabanının oluşturulması, ihtiyaçlara yönelik başvurabilecekleri tematik masalar oluşturularak ihtiyaçlarının tanımlanması sorunların giderilmesi hususunda harekete geçilmesi ve yapılan yardımların sistemli olarak takip edilmesi; Entegrasyon sürecinde Suriyelilerin rehabilite edilmelerinin/travma ile başetme araçlarının geliştirilmesi ve Türk vatandaşlarımıza yönelik uyum/kabul ve farkındalık çalışmalarının yapılması için Mülteciler Koordinasyon Merkezi hayata geçirilmiştir.

Suriyeliler Sosyal Yardım Yazılımı (SUKOM)
Mültecilerin şahıs ve aile bilgilerinin kapsamlı olarak kayıt altına alınması, takip edilmesi, ihtiyaçlarının belirlenmesi ve raporlanması için Göç İdaresi Genel Müdürlüğü verileri baz alınarak bir veri tabanı hazırlanmıştır. Bu veri tabanı Koordinasyon Merkezinde, Sosyal Yardım İşlerinde kullanılan bir yazılımdır. Bu yazılımla, mülteciler alanında faaliyet gösteren farklı kurumların, sivil toplum kuruluşlarının, muhtarların, sair kişilerin ve kuruluşların ortaklaşa üzerinde çalışabilecekleri ve birbirlerinden haberdar olabilecekleri bir yapıdadır. Bu vesileyle ailelere ihtiyaç bilgisi girilebilmekte (erzak, soba, vs. ), farklı alanlarda çalışan ( sağlık, eğitim, gıda vb.) derneklere iş atamaları yapılabilmekte, bütün yapılan bu işler, ihtiyaç ve teslimat bilgileri tek bir merkezden takip edilebilmekte ve yönetilebilmektedir. Yazılım Sivil Toplum Kuruluşlarının kendi yazılımları ile de entegre olabilmektedir.

Gesundheitszentrum für Flüchtlinge
Das Mülteciler Gesundheitszentrum, das Gesundheitswesen für Flüchtlinge durch syrische Ärzte zur Verfügung stellt, liegt im Erdgeschoss des Mülteciler Gemeindezentrum. Es dient 6 Tagen pro Woche mit 10 verschiedenen Polikliniken einschließlich des Auges, Zahn-, Hals-Nasen-Ohren, Innere Medizin, Kinderkrankheiten, Gynäkologie, Orthopädie, Psychosoziale Therapie, Einspritzung und Beobachtung. Zusätzlich zu diesen Dienstleistungen hat das Mülteciler Gesundheitszentrum auch eine Apotheke und ein Laboratorium. Das Gesundheitszentrum hat die Kapazität, 500 Patienten pro Tag zu dienen.

Bildungszentrum für Flüchtinge
Das Mülteciler Ausbildungszentrum (MÜTEM), das im Jahr 2015 gegründet wurde, hat die Aufgabe übernommen, Türkisch für mehrere syrische Kinder und Erwachsene zu lehren, das bisher mit den provisorischen in Sultanbeyli gelegenen Ausbildungszentren nicht funktioniert hatte. Das Mülteciler Ausbildungszentrum hat zum Ziel sicherzustellen, dass die Syrer eine gesunde Kommunikation mit der türkischen Gemeinschaft haben, und dass sich die Syrer an das Leben in der Türkei so bald wie möglich anpassen können.

GÄSTEHAUS
Im Mülteciler Gemeindezentrum wurden Beratungsleistungen für Unterkunft zur Verfügung gestellt. Den Flüchlingen wirg geholfen um eine gute Unterkunft zu finden, die Kommnikation zwischen Einwohner und Eigentümer zu bilden und auch auf potenziellen Problemen Lösungen zu finden.

Vorläufige Unterkunft Gebiete
Für eine vorübergehende Unterkunft wurde in unserem Bezirk ein Gästehaus für Flüchtlinge zur Verfügung gestellt. Männer und deren Familien können hier Unterkunft finden. Während dieser Zeit, wird von der Beratungsdienstleitung für diese Personen nach einer Unterkunft gesucht.

FRAUENGÄSTEHAUS
In unserer Provinz wurden für Flüchtlingsfrauen, die von sozioökonomischen Bedingungen benachteiligt sind und allein leben, Gästehäuser gegründen, wo sie vorübergehend leben können. In diesen Häusern werden die aufgeopferten Frauen unter Schutz genommen, und haben auch die Möglichkeit für eine andauernde Unterkunft mit ihren Kinder.

Project Lift Projesi
Geçmişlerinde ciddi travmalar yaşamış olan mülteci çocukları kendilerini ifade etmek, iletişim kurmak ve hayat mücadeleleriyle başa çıkmak için şiddet dolu davranışlar sergilemeye yatkındırlar. Çoğu zaman ise kendilerini ifade etmekte zorlanan bu çocuklar, hissettiklerini acılarını içlerine atarak çocuk olduklarını unutabilirler. Travma ve şiddet döngüsünü kırabilmek için sağlıklı ve erken müdahalelere ihtiyaç vardır. Zamanında yapılacak müdahaleler, bu çocukların ileride suça ve şiddete meyil etme konusunda yüksek risk taşıyan sorunlu yetişkinler olma ihtimallerini azaltacaktır. Travmaya kısa sürede müdahale etmenin, ortaya çıkmaya başlayan şiddet içerikli veya suça yatkın davranışların kontrol altına alınmasına göre daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu amaç ile İstanbul Şehir Üniversitesi ve Sanat Psikoterapistleri Derneği işbirliğinde Sultanbeyli ilçesinde savaş psikolojisi altında travma etkileri saptanan toplam 160 Suriyeli çocuğa sanat terapistleri eşliğinde 3 atölye çalışmaları belli aralıklar ile düzenlenmiştir. Project Lift Projesinin 4. Atölye çalışmaları Kasım ayında planlanmaktadır. 2016 yılı itibariyle toplam 5 atölye çalışması gerçekleştirerek 300 Suriyeli çocuğa ulaşmak hedefindeyiz.

Mülteciler İçin Kültürel Projeler
Mültecilerin sosyal hayata entegrasyonu ile ilgili proje çalışmaları çeşitli projelerle devaöm etmektedir. Bu kapsamda; 25 Suriyeli çocuğa Mutluluğun Adresi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Sponsorluğunda İstanbul Oyuncak Müzesi Ziyareti Gerçekleştirilmiş olup yine öğle yemekleri derneğin sponsorluğun da çocuklara ikram edilmiştir. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Sultanbeyli Kültür Merkezinde İlçe Müftülüğünün destekleriyle Suriyeli kadınlara yönelik bir program düzenlenmiştir. Enka Okulları işbirliğinde, Barış için Müzik Korosu’nun konserine 25 Suriyeli çocuk katılmıştır. Project Lift işbirliğinde 25 Suriyeli Çocuk Koç Müzesini ziyaret etmişlerdir. Kutlu doğum haftasında Suriyeli öğrencilerin hazırlamış olduğu Kutlu Doğum Haftası için Kültür Merkezinde bir program hazırlayarak katılımcılara sergilemişlerdir.

Kışın Mülteciler Üşümesin Projesi
Proje kapsamında Sultanbeyli ilçesinde ikamet eden Suriyeli mültecilere yönelik soba dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Saha ekibimizin alanda tespit ettiği ısınma araçları olmayan mültecilerin tamamına Derneğimiz soba dağıtımını gerçekleştirmiştir.