Çaresiz Kalan Tacikistanlı Kadına Mülteciler Derneğinden Yardım

Son parasıyla uçak bileti alan fakat uçağın kalkışına yetişemeyen Tacikistanlı Q.S., 25 gün süren hayat mücadelesinin ardından Mülteciler Derneği ve Tacikistan Konsolosluğunun ortak çalışmasıyla ülkesine geri gönderildi.

Uçak saatini kaçırdıktan sonra yeni bir bilet alacak parası olmadığı için bir süre havaalanında kalan Q.S. daha sonra sokakta yaşamaya başladı. Herhangi bir eşyası, kıyafeti ve tanıdığı olmayan Q.S. 20 gün boyunca sokaklarda yatıp kalktı. Bu sırada çantasını ve telefonunu çaldırdı. Parası olmadığı için aç gezen Q.S.’yi zabıtalar Mülteciler Derneğine getirdi.

Yaşadıklarının etkisiyle konuşma güçlüğü çeken ve sürekli ağlayan Q.S. öncelikli olarak Mülteciler Derneği Misafirhanesine yerleştirildi. Burada temel ihtiyaçları karşılanan Q.S. kısa sürede kendisine geldi. Ailesi ve çocukları ile görüştürüldü. “Yaşadıklarım çok kötü rüya gibi” diyen Q.S. Mülteciler Derneği misafirhanesinde 5 gün ağırlandı.

Mülteci Derneği ve Tacikistan konsolosluğuyla yapılan ortak çalışma sonucunda Q.S. gitmek istediği ülkesine, çok özlediği ailesine ve çocuklarına kavuşmasında destek olundu. Q.S.’nın yüzünün gülmesine sebep oldukları için bu konuda Mülteci Derneğine desteğini esirgemeyen Tacikistan Konsolosluğuna teşekkür ederiz.

 Telegram kanalımıza abone olarak güncel bilgilerden anından haberdar olabilirsiniz.