Sokakta Kalan Tacikistanlı Kadına Yardım Ettik

Ülkesine dönmek için kalan son parasıyla uçak bileti alan fakat uçağın kalkışına yetişemediği için havalimanında yaşamaya başlayan Tacikistanlı Q.S.’ye yardım ettik. 20 gün boyunca sokakta kalan ve bu süre içerisinde çantasını ve cep telefonunu çaldıran Q.S Mülteciler Derneği ve Tacikistan Konsolosluğu iş birliği ile ülkesine geri gönderildi.

Türkiye’de bir tanıdığı olmayan Q.S. 20 gün boyunca sokaklarda kaldı. Bu sırada çantasını ve telefonunu çaldırdı. Parası olmadığı için çoğu gün aç gezdi. Zabıtalar aracılığı ile Mülteciler Derneğine getirilen Q.S. yaşadıklarının etkisiyle sürekli ağlıyor ve konuşma güçlüğü çekiyordu. Mülteciler Derneği misafirhanesine yerleştirilen Q.S. burada temel ihtiyaçları karşılandıktan sonra kendisine geldi. Ailesi ve çocukları ile görüştürüldü. “Yaşadıklarım çok kötüydü, rüya gibi her şey” diyen Q.S. Mülteciler Derneği misafirhanesinde 5 gün ağırlandı.

Mülteci Derneği ve Tacikistan konsolosluğuyla yapılan ortak çalışma sonucunda Q.S. gitmek istediği ülkesine, çok özlediği ailesine ve çocuklarına kavuşmasında destek olundu. Q.S.’nın yüzünün gülmesine sebep oldukları için bu konuda Mülteci Derneğine desteğini esirgemeyen Tacikistan Konsolosluğuna teşekkür ederiz.