Bush’a Son Selam Kitabının Gelirleri Mültecilere Bağışlanacak

8 yıl önce ABD Başkanı George W. Bush’a Bağdat’taki basın toplantısında ayakkabı atan Iraklı gazeteci Muntazar el Zeydi, sonraki süreçte yaşadıklarını kitabında anlattı. Zeydi, Türkçe’ye de çevrilen “Bush’a Son Selam” isimli kitabından elde edeceği geliri mültecilere bağışlayacağını açıkladı.

Eğitimini Yarım Bırakıp Gazeteci Oldu
Muntazar el Zeydi, Irak’ta eğitim alırken 2003’te ABD’nin Irak’ı işgali başladı. El Zeydi, eğitimini yarıda keserek gazeteciliğe başladı, 5 yıl içinde haber müdürlüğüne yükseldi. ABD Başkanı’na karşı bir eylem yapmayı 3 yıl önceden planladığını belirten El Zeydi, şöyle konuştu:

3 yıl öncesinde işten çıkar çıkmaz evime gidip ABD başkanına eylem yapacağımı ve hiçbir örgüte bağlı olmadan bireysel şekilde yapacağımı anlattığım bir video çektim. Videoyu eylem sırasında vurularak öldürülürüm ihtimaliyle kaydettim. Ancak eylemin şeklini planlamamıştım. 13 Aralık 2008’de İçişleri Bakanlığı’ndan arandım. Ertesi gün ABD Başkanı George Bush’un da katılacağı toplantı için kamera yollamamı istediler. Gece boyu yapacağım eylemi düşündüm. Ertesi gün bütün kanalların “Irak halkı Bush’u güllerle karşıladı” haberlerini gördüm. Bu büyük bir yalandı. Irak halkının Bush’u nasıl karşıladığını göstermeye karar verdim. Bir saat gecikmeyle salona girdim. Onu gördüğümde dikkat çekmeden ayakkabılarımı çıkardım ve arka arkaya Bush’a attım.

 Telegram kanalımıza abone olarak güncel bilgilerden anından haberdar olabilirsiniz.