Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı Sultanbeyli Belediyesi Logo Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo Welthungerhilfe Logo  Sequa Logo  BPRM Logo  Relief Logo  UNHCR Logo  United Work Logo Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Türkiye Şartlı Eğitim Yardımı AilesiTürkiye Şartlı Eğitim Yardımı Programı (Ş.E.Y)
2003 yılından bu yana Türk ailelerin yararlanabildiği Şartlı Eğitim Yardımı Programı (Ş.E.Y), UNICEF ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Kızılayı ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı işbirliği ile 230.000’den fazla Suriyeli ve diğer mülteci çocuğun eğitim ve öğretimlerinin devamlılığını sağlayacak biçimde genişletildi.

Programın Amacı Nedir?
Şartlı Eğitim Yardımı Programının amacı okula devamı destekleyerek, okulu bırakma oranlarını düşürmek, öğrenim hayatını sürdüren mülteci çocuk sayısını arttırmaktır. Program ayrıca diğerlerine göre daha yüksek dezavantajı bulunan çocukların okula erişiminin önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik destek sağlanması ve gerekli durumlarda çocuk koruma hizmetlerinden faydalanabilmelerine yönelik önemli bir bileşeni de içeriyor.

Şartlı Eğitim Yardımı Programının Bütçesini Kim Karşılıyor?
Bu program Avrupa Birliği İnsani Yardım ve Sivil Koruma Genel Müdürlüğü’nün (ECHO) 34 milyon Avro tutarındaki finansal katkısı ile uygulanmaktadır. Program, ayrıca Norveç Hükümeti ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından da desteklenmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Programı Başvurusu Şartları Nelerdir?
Ailenin her bir bireyinin Türkiye’de kayıt altına alınmış olması
Başvuru sırasında ailenin düzenli bir gelirinin olmaması
Başvuru sırasında ailenin hiç bir üyesinin sosyal güvencesinin olmaması
Ailede okula giden en az bir çocuğun olması

Şartlı Eğitim Yardımı Programına Nasıl Başvuru Yapacağım?
Öncelikle ailenizin tüm üyelerinin 99 ile başlayan kimlik numarası almak için Göç İdaresine gitmeniz gerekmektedir. Eğer ailedeki herkesin 99 ile başlayan kimlik kartı varsa ikamet ettiğiniz yerdeki Kızılay Hizmet Merkezine veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Yapılacak inceleme sonrası Şartlı Eğitim Yardımı Programına uygunluğunuz denetlenecek ve kabul görmesi durumunda Kızılay kart alarak maddi destek alabileceksiniz.

Ne Kadar Ödeme Alacağım?
Şartlı Eğitim Yardımı Programının amacı okula devamlılığı sağlamaktır. Çocuğunuzu okula gönderdiğiniz süre boyunca her 2 ayda bir maddi destek alırsınız.

Program kapsamında;
Anaokulundan 8. sınıfa kadar Erkek Öğrencilere Aylık 35 TL
Anaokulundan 8. sınıfa kadar Kız Öğrencilere Aylık 40 TL
9. sınıftan 12. sınıfa kadar olan Erkek Öğrencilere Aylık 50 TL
9. sınıftan 12. sınıfa kadar olan Kız Öğrencilere Aylık 60 TL ödeme alırsınız.

Devamsızlık Şartı Nedir?
Çocuğunuzun 1 ay içerisinde 4 günden daha fazla okula gitmemesi durumunda maddi destek alamazsınız.

Şartlı Eğitim Yardımı Programı Broşür
TÜRKÇE Broşür
İNGİLİZCE Broşür
ARAPÇA Broşür

 
 
 
golge