Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Sultanbeyli Belediyesi Logo Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo Welthungerhilfe Logo  Sequa Logo  Relief Logo  UNHCR Logo  United Work Logo Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Türkçe Eğitim Merkezi
2015 Aralık ayı itibariyle faaliyete geçen Mülteciler Eğitim Merkezi –MÜTEM- Sultanbeyli’de yaşayan Suriyeli yetişkinlere ve çocuklara Türkçe öğreterek topluma kazandırılmaları ve toplumla nitelikli iletişim kurmalarına katkı sağlamak amacıyla kuruldu.

Öğretim Metaryalleri Dağıtıldı
Bu doğrultuda MÜTEM, 2015-2016 eğitim-öğretim döneminin ikinci yarısında Sultanbeyli’de faaliyet gösteren Muhabbet Köprüsü ve Aydos Geçici Eğitim Merkezlerinde eğitim gören yaklaşık 1000 öğrenciye dil eğitimi vererek onların temel düzeyde Türkçe öğrenmelerini sağladı. MÜTEM, aynı zamanda bu öğrencilerin dil öğrenimlerini kolaylaştırıcı Türkçe öğretim materyallerini ve ders kitaplarını karşılıksız dağıttı. Öğrencilere dil eğitimlerini alanında tecrübeli dokuz Türkçe öğretmeniyle gerçekleştirdi.

Türkçe Konuşma Kulübü

Türkçe Eğitim Kursları
Mülteciler Eğitim Merkezinde Türkçe eğitimi kursları, Avrupa Ortak Dil Kriterleri’nde belirlenmiş dil düzeylerine göre düzenlenmiştir. Burada Türkçe kursları A1, A2 B1 seviyelerinde verilmekte olup her kur 150 saatten oluşur. Türkçe eğitimlerinde dört temel dil becerisinin (okuma, konuşma, yazma ve dinleme) kazandırılması amaçlanmıştır. 2016-2017 eğitim döneminde A1 gruplarında 175 kişi, A2 grubunda 63 kişi B1 grubunda 8 kişi eğitim görmektedir. Kurslara katılan öğrenciler, ünite ve kur sonu sınavlarıyla değerlendirilip başarılı olan öğrenciler dilerlerse bir üst kura geçmektedir.

Türkçe Konuşma Kulübü
Mülteciler Eğitim Merkezinde eğitim gören kursiyerlerin en çok ihtiyaç duyduğu konuşma ve dinleme becerilerini geliştirmek amacıyla haftada bir gün çeşitli saatlerde konuşma etkinliği düzenlenmektedir. Böylelikle kursiyerler, Türkçe derslerinde öğrendiklerini konuşma kulübünde uygulama imkânı bulmaktadırlar.

MÜTEM Etkinlikleri:

 
 
 
gölge