Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı Sultanbeyli Belediyesi Logo Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo Welthungerhilfe Logo  Sequa Logo  BPRM Logo  Relief Logo  UNHCR Logo  United Work Logo Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Türk Çocuklar ile Mülteci ÇocuklarSultanbeyli’de Türk ve Suriyeli çocukların eğitim gördüğü Yıldırım Beyazıt İlkokulunda Ekim ayı itibariyle Sultanbeyli Belediyesinin de desteği ile tiyatro gruplarını yönlendirmeye başladık. Bu ayki oyun “İbiş ve Arkadaşları” adlı tiyatro oyunu idi.

Temizlik ve Sağlık Konusu İşlendi
Oyun, okulda öğrenci ve öğretmenlerin yoğun ilgisi dolayısıyla 3 seans halinde oynandı. 7-13 yaş arasındaki öğrencilere hitap eden oyunda İbiş’in temizlik, sağlık gibi genel hayat alışkanlıklarına ilişkin öğretici yanı eğlenceli şekilde öne çıktı ve özellikle oyunun sonlarına doğru çocuklar interaktif biçimde oyuna dahil olma imkanı buldular.

Mülteci Çocukların Dil Becerisi Yüksek
45 dakika süren seansların çocukların motivasyonunu sağlayabilmek noktasında ideal bir süre olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca Türk çocuklarla birlikte Suriyeli çocukların da Türkçe sahnelenen bir oyunu aynı yeterlilikte algılayabilmiş olmaları dil becerilerinin geçen sürede belirli bir seviyeye ulaşabildiğinin en belirgin örneklerinden olduğu söylenebilir.

Oyunun sonu için kurgulanmış halayda birleşen iki milletin çocukları ise umut vericiydi!

 
 
 
golge