Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı Sultanbeyli Belediyesi Logo Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo Welthungerhilfe Logo  Sequa Logo  BPRM Logo  Relief Logo  UNHCR Logo  United Work Logo Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

oy sandığıSeçim tarihi itibariyle 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir. Seçimlere katılabilmenin ilk kuralı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmayanlar seçimlerde veya halk oylamalarında oy kullanamazlar. Türkiye’de bulunan Suriyelilerin veya genel anlamda mültecilerin oy kullanma hakkı bulunmamaktadır.

9 ile Başlayan Kimlik Numarası ile Oy Kullanılabilir mi?
Türkiye’de yaşayan yabancılara 9 ile başlayan Yabancı Kimlik Numarası verilmektedir. 9 ile başlayan yabancı kimlik numarasına sahip olan bir kişi Türk Vatandaşı değildir. Sadece devlet hizmetlerinden yararlanırken takip kolaylığı açısından bu kişilere 9 ile başlayan bir numara verilmiştir. Mültecilere verilen ve 9 ile başlayan 11 haneli yabancı kimlik numarası, Türk vatandaşlarına verilen TC Kimlik numarası ile eş değer değildir. 99 ile başlayan kimlik numarasına sahip kişiler seçimlerde asla oy kullanamazlar. Yabancı kimlik numarasına sahip olmak o kişiye seçimlerde oy kullanma hakkı vermez. Türkiye’de yaşayan bir Suriyelinin yapılacak herhangi bir seçim veya halk oylamasında oy kullanması söz konusu değildir. Suriyelilerin oy kullanabileceği yönündeki iddialar asılsız olup tamamen yanlış bir algı oluşturmak içindir.

 
 
 
golge