Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Sultanbeyli Belediyesi Logo Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo Welthungerhilfe Logo  Sequa Logo  Relief Logo  UNHCR Logo  United Work Logo Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

oy sandığıSeçim tarihi itibariyle 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir. 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı Sistemi Halk Oylamasında da yalnızca Türk vatandaşları oy kullanabileceklerdir. Türkiye’de bulunan Suriyelilerin veya genel anlamda mültecilerin oy kullanma hakkı bulunmamaktadır.

Suriyeliler Referandumda Oy Kullanacak mı?
Türkiye’deki mültecilere verilen ve 99 ile başlayan 11 haneli yabancı kimlik numarası, Türk vatandaşlarına verilen TC Kimlik numarası ile eş değer değildir. 99 ile başlayan kimlik numarasına sahip kişiler seçimlerde asla oy kullanamazlar. Yabancı kimlik numarasına sahip olmak o kişiye seçimlerde oy kullanma hakkı vermez. Türkiye’de yaşayan bir Suriyelinin 16 Nisan Referandumu da dahil yapılacak herhangi bir seçim veya halkoylamasında oy kullanması söz konusu değildir. Suriyelilerin oy kullanabileceği yönündeki iddialar asılsız olup tamamen yanlış bir algı oluşturmak içindir.

 
 
 
golge