Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı Sultanbeyli Belediyesi Logo Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo Welthungerhilfe Logo  Sequa Logo  BPRM Logo  Relief Logo  UNHCR Logo  United Work Logo Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Şehitler Köprüsü Trafik2018 yılına kadar Suriyelilerin Suriye’den almış oldukları sürücü belgeleri noter onaylı çeviri yaptırıldıktan sonra Türkiye’de de geçerli kabul ediliyordu. Fakat 2018 yılı için yapılan uygulamalarda Suriyelilerin Suriye’den almış oldukları ehliyet Türkiye’de geçerli sayılmamaya başlandı. Suriye Ehliyeti Türkiye’de Geçerli mi? sorusunun yanıtı 2018 yılı için hayır.

Suriyeliler Ehliyet Alabilir mi?
Türkiye Cumhuriyeti Sürücü Belgesine sahip olmayan ve araç kullanmak isteyen tüm Suriyeliler, Türkiye’deki herhangi bir sürücü kursuna kaydolup gerekli eğitimleri aldıktan sonra sınavlara girip başarılı olarak ehliyet alabilirler. Türkçe bilmeyen Suriyeliler Arapça dilinde ders anlatan kurslara kayıt olabilir. Sürücü Sınavı başvurusu esnasında da “Tercüman” talebini başvuru formunda belirtmesi gereklidir. Tercüman talep edenler sınava yeminli tercüman eşliğinde girerler.

Suriyeli Ehliyeti Türk Ehliyetine Çevirmek
Daha önce yabancı sürücü belgesini noterden veya konsolosluktan tercüme ettirip, gerekli evrakları hazırlayıp harç parasını yatırdıktan sonra Suriye ehliyetinizi Türkiye ehliyetine çevirebiliyordunuz. Fakat artık bu işlemler Suriyeliler için geçerli değil.

 
 
 
golge