Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı Sultanbeyli Belediyesi Logo Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo Welthungerhilfe Logo  Sequa Logo  BPRM Logo  Relief Logo  UNHCR Logo  United Work Logo Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Mülteciler Eğitim Merkezi2015 Aralık ayı itibariyle faaliyete geçen Mülteciler Eğitim Merkezi Sultanbeyli’de yaşayan Suriyeli yetişkinlere ve çocuklara eğitim vererek topluma kazandırılmaları ve toplumla nitelikli iletişim kurmalarına katkı sağlamak amacıyla kuruldu.

Öğretim Metaryalleri Dağıtıldı
Mülteciler Eğitim Merkezi öğrencilerin dil öğrenimlerini kolaylaştırıcı Türkçe öğretim materyallerini ve ders kitaplarını karşılıksız dağıttı. Öğrencilere dil eğitimlerini alanında tecrübeli dokuz Türkçe öğretmeniyle gerçekleştirdi.

Türkçe Eğitim Sınıfı

2016-2017 Yılı Öğretim Yılı
Mülteciler Eğitim Merkezi, 2016-2017 eğitim-öğretim döneminin ilk yarıyılında Aydos Geçici Eğitim Merkezinde yaklaşık 560 Suriyeli ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin Türkçe öğretimine katkı sağladı. Ayrıca 560 öğrencinin Türkçe ders kitaplarını temin etti. 2016 Ağustos ayı itibariyle Sultanbeyli’de yaşayan Suriyeli yetişkinlere Türkçe öğretmeye başlandı. Bu kapsamda MÜTEM’de 246 Suriyeli yetişkin Türkçe öğrenmektedir.

2016 yılında MÜTEM Tarafından Dil Eğitimi Verilen Kişi Sayısı
Türkçe Öğretimi 2015/2016 – 2.Dönem 2016/2017 – 1.Dönem
Mülteciler Türkçe Eğitim Merkezi 246 246
Muhabbet Köprüsü Geçici Eğitim Merkezi 800
Aydos Geçici Eğitim Merkezi 200 560
Toplam 1.246 816

Türkçe Eğitim Kursları
Mülteciler Eğitim Merkezinde Türkçe eğitimi kursları, Avrupa Ortak Dil Kriterleri’nde belirlenmiş dil düzeylerine göre düzenlenmiştir. Burada Türkçe kursları A1, A2 B1 seviyelerinde verilmekte olup her kur 150 saatten oluşur. Türkçe eğitimlerinde dört temel dil becerisinin (okuma, konuşma, yazma ve dinleme) kazandırılması amaçlanmıştır. 2016-2017 eğitim döneminde A1 gruplarında 175 kişi, A2 grubunda 63 kişi B1 grubunda 8 kişi eğitim görmektedir. Kurslara katılan öğrenciler, ünite ve kur sonu sınavlarıyla değerlendirilip başarılı olan öğrenciler dilerlerse bir üst kura geçmektedir.

Türkçe Konuşma Kulübü
Mülteciler Eğitim Merkezinde eğitim gören kursiyerlerin en çok ihtiyaç duyduğu konuşma ve dinleme becerilerini geliştirmek amacıyla haftada bir gün çeşitli saatlerde konuşma etkinliği düzenlenmektedir. Böylelikle kursiyerler, Türkçe derslerinde öğrendiklerini konuşma kulübünde uygulama imkânı bulmaktadırlar.

Türkçe Konuşma Kulübü

Mülteciler Eğitim Merkezi Adres:
Abdurrahmangazi Mah. Petrol Yolu Cad. No:169, Sultanbeyli/İstanbul

 
 
 
gölge