Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı Sultanbeyli Belediyesi Logo Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo Welthungerhilfe Logo  Sequa Logo  BPRM Logo  Relief Logo  UNHCR Logo  United Work Logo Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Mülteci ÇocukMacar Helsinki Komitesi Mülteci Programı Direktörü Gabor Gyulai, Macaristan’da yaşayan yaklaşık 400 mültecinin çok zor şartlar altında hayatta kalma mücadelesi verdiğini belirterek, “Macaristan’daki diğer sığınmacı kamplarında yüzlerce boş yer olmasına rağmen sığınmacıları eksi 15 derece soğukta çadırlarda yaşamaya zorluyorlar. Macar hükümeti yıldırma politikası uyguluyor.” dedi. Körmend şehrindeki sığınmacı kampı sadece çadırlardan oluşuyor. Çadırlarda çok eski sobalar mevcut. Bölgede hava sıcaklığı ortalama eksi 15 derece.

İnsan Hakları Sözleşmeleri İhlal Ediliyor
Macaristan sınır bölgesindeki 8 kilometre içinde yakalanan sığınmacıların en yakın tel örgüde bulunan kapıya götürülmesine neden olan “derin sınır kontrolü” sistemini de eleştiren Gyulai, Macaristan’da 2015 yılına kadar mükemmel olmasa da uluslararası kriterlere uygun bir mülteci sisteminin olduğunu ancak Macar hükümetinin 2015 yılından sonra adım adım bu sistemi çökerttiğini savundu. Gyulai, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabii atılan bu adımlar, Cenevre Anlaşması’nın, Avrupa Birliği hukukunun ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin birçok açıdan ihlali anlamına geliyor. Örneğin savaştan kaçan sığınmacılar ülke topraklarına giriş yapamıyor. Macaristan, güney sınırlarını tel örgü ile kapatarak sınıra kurduğu iki adet transit geçiş noktasında sadece hafta içi ve resmi çalışma saatlerinde günlük çok az kişiye başvuru izni sağlıyor.”

 
 
 
golge