Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı Sultanbeyli Belediyesi Logo Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo Welthungerhilfe Logo  Sequa Logo  BPRM Logo  Relief Logo  UNHCR Logo  United Work Logo Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Fransa Calais Mülteci KampıFransa, yaklaşık 7 bin kişinin kişinin yaşadığı ve “Orman” olarak bilinen Calais’deki mülteci kampını, 1.200 polisin gözetiminde boşalttı. İngiltere’ye geçme hedefiyle uzun süredir kampta yaşayan binlerce kişi, aşamalı olarak, otobüslerle Fransa’daki diğer mülteci merkezlerine götürüldü. Kamp bugün (25 Ekim 2016 tarihinde) yıkılacak ve arazi temizlenecek.

Avrupa’daki mülteci krizinin sembollerinden biri olan Orman, kötü yaşam şartları ve polisle mülteciler arasında çıkan çatışmalarla sürekli gündeme geliyordu. Geçtiğimiz yıl çoğunluğu Suriye iç savaşından kaçan 1 milyona yakın mülteci Avrupa’ya ulaşmayı başarmıştı. Mart ayında Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan “Geri Kabul Anlaşması” ile “Akdeniz Yolu” olarak bilinen hat üzerinden gelişler büyük ölçüde sonlanmıştı. Ancak bir çok Afrikalı mülteci Libya – İtalya hattı üzerinden Avrupa’ya geçme çabasına devam ediyor.

Kampta yaşayan ve kimsesiz oldukları belirlenen çocuklar için ise farklı bir süreç işliyor. İngiltere’de, İşçi Partili politikacı Alf Dubs’ın ismiyle anılan anlaşma kapsamında reşit olmayan ve İngiltere’de ailesi veya yakını bulunmayan 1300 çocuk, kademeli olarak İngiltere’ye alınmaya başlandı.

Boşaltılan Mülteci Kampının Özellikleri:

  • “Orman” kampı, Calais limanına ve 50 kilometre uzunluğundaki Manş Tüneli’ne yakın bir noktada bulunuyor.
  • Resmi rakamlara göre, bu kampta 7 bin kişi kalıyor. Ancak insani yardım kuruluşlarına göre bu sayı 10 bine yakın.
  • Nüfus sayısındaki artışa rağmen bu yılın başlarında kampın büyüklüğü yarı yarıya azaltıldı.
  • Ancak kampın nüfusu artmaya devam etti ve şiddet olaylarında artış görüldü.
  • Birçok göçmen, Manş Tüneli’ni geçen araçların içine saklanmaya çalışıyor.
  • Hem yerel halk hem kamyon şoförleri kampın kapatılması için protesto gösterileri düzenlemişti.
 
 
 
golge