Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı Sultanbeyli Belediyesi Logo Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo Welthungerhilfe Logo  Sequa Logo  BPRM Logo  Relief Logo  UNHCR Logo  United Work Logo Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

suriye halep cocukBirleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Halep’in doğusunu ele geçiren Esed rejimine bağlı güçlerin tek tek evlere girerek sivilleri katlettiğini, dün 11’i kadın 13’ü çocuk en az 82 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Kentin doğusu aylardır Esed rejimi tarafından kuşatma altında tutuluyordu. Dün akşam saatlerinde doğu bölgesinin tamamına yakını rejimin eline geçti. İçeride direnen muhalifler sokak çatışmalarına devam ederken, bölgeye giren rejim askerleri ve Şii milislerin erkekleri kurşuna dizdiği, bazı kadın ve çocukları yaktığı haberleri gelmeye başladı. Ayrıca direniş gösteren muhalif sivillerden çoğu kadının tecavüze uğradığı ve öldürüldüğü belitiliyor.

Gelen katliam haberleri sonrası durumu protesto etmek isteyen yüzlerce kişi gece saatlerinde İstanbul Taksim’deki Rus konsolosluğu önüne gitmişti.

Türk bir yetkiliye dayandırılan haberlerde “ABD, Rusya, İran, AB ve Körfez ülkeleri ile muhaliflerin Halep’ten çıkarılması için çabalandığı” da belirtildi.

 
 
 
golge