Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı Sultanbeyli Belediyesi Logo Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo Welthungerhilfe Logo  Sequa Logo  BPRM Logo  Relief Logo  UNHCR Logo  United Work Logo Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

Avrupa Birliği BayrağıAvrupa Birliği, 29 Kasım 2015’te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesinde, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için 2017 yılı sonuna kadar fon sağlayacağını taahhüt etmişti. 3 milyar Avro olarak bilinen ama net rakam olarak 2.9 milyar Avro olan bu miktarın 14 Kasım 2017 tarihi itibariyle 908 milyon Eurosu Türkiye’ye geldi.

Para Türkiye’ye Nasıl Gönderiliyor?
Para Türkiye’ye direkt olarak değil, proje karşılığında gönderilmektedir. Şimdiye kadar toplam bütçesi 1.78 milyar Avro olan 55 proje için sözleşme imzalandı ve bu bütçenin 908 milyon avrosu Türkiye’ye ödendi. Mesela KIZILAYKART aracılığı ile Suriyelilere dağıtılan Sosyal Uyum Yardımı bu projelerden biri. Bu mali destek için kurulan bir komite var. Komite belirli dönemlerde toplanıp projeler hakkında görüşmeler gerçekleştiriyor. Yeni projeleri inceliyor, mevcut projeler hakkında değerlendirmeler yapıyor. Komitenin son olarak 8. toplantısı yapıldı.

Ek 3 Milyar Avro Gelecek mi?
Bu mali destek için kurulan idari komitenin 18 Mart 2017 tarihinde aldığı karar ile taahhüt edilen 3 milyar Euroluk bütçenin bitmesi durumunda 2018 yılının sonuna kadar ek 3 milyar Avroluk bütçe anlaşması yapıldı. İlk 3 milyar Euroluk bütçenin yarısı kullanıldığından dolayı ikinci 3 milyar avronun gönderilmesi şuan için söz konusu değil. Eğer Türkiye yeni projeler üretir veya mevcut projelerinde geliştirme yaparsa ve ilk bütçenin kalan kısmını da kullanabilirse, ikinci 3 milyar Avro için görüşmeler başlayacak.

Bu Para Nerelere Harcanıyor?
Avrupa Birliğinin sağladığı bu fon Suriyeli sığınmacıların sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelerde kullanılmak üzere gönderilmektedir.

Suriyelilerle İlgili Test

 
 
 
golge