Mülteciler Derneği
Mülteciler Derneği Zemin
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Mülteciler Derneği Zemin Gölge
Arapça
Almanca
İngilizce
Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı Sultanbeyli Belediyesi Logo Alman İşbirliği Giz Gmbh Logo Welthungerhilfe Logo  Sequa Logo  BPRM Logo  Relief Logo  UNHCR Logo  United Work Logo Uluslararası Mavi Hilal Vakfı Logo
 

multeci gemiSuriye’de devam eden savaş sebebi ile Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine gitmek isteyenlerin kullandığı Akdeniz ve Ege 2016 yılı içerisinde birçok acı olaylara sahne oldu. NATO 2014 yılından beri Ege denizinde 8 ülkenin katılım sağladığı düzenli olarak bir donanma bulunduruyor. Fakat mücadele konusunda Türkiye’nin oldukça gerisinde kalıyor.

24 Saat Boyunca Gözetleme
Sahil Güvenlik Komutanlığına ait karakol gemileri 24 saat boyunca kıyılarda gözetleme yapıyor. Geçişlerin yoğun olarak yaşandığı bölgelerde ise havadan gözetleme yapılıyor. Gözetleme de su üstü radarlar ve elektro optik kameralar kullanılıyor. 11 Mart 2016 tarihinden bu yana 16 karakol gemisi 11.640 saat seyir, deniz karakol uçakları ve deniz helikopterleri ise toplam 299 uçuş gerçekleştirildi. Geçen yıllara göre düzensiz göç olaylarında yüzde 95 azalma görüldü.

Organizatörler Yakalandı
2016 yılında toplam 779 düzensiz geçiş yaşandı ve 34.481 kişi yakalandı. Ege Denizi’nde 26 Aralık’a kadar toplam 192 kişi hayatını kaybetti, bunlardan 150’si donanma gemileri göreve başlamadan önce boğuldu. Mültecileri ölüme sürükleyen 102 organizatör ise yakalandı. 2016 yılının en yoğun mülteci trafiği şubat ayında yaşandı ve 8 bin 111 kişi yakalandı. NATO’ya bağlı çok uluslu donanma ise sadece 70 geçişi engelleyebildi.

 
 
 
golge